Rogozin został zaproszony do Czarnogóry przez prorosyjskie opozycyjne ugrupowanie Front Demokratyczny, które od pewnego czasu organizuje w kraju demonstracje przeciwko prozachodniemu rządowi i NATO.

 

Jak poinformowało czarnogórskie MSZ, zaproszenie zostało wystosowane bez wcześniejszych konsultacji z władzami.

 

Napięte stosunki między Rosją a Czarnogórą

 

Kryzys w stosunkach rosyjsko-czarnogórskich występuje odkąd w grudniu 2015 roku NATO oficjalnie zaprosiło Czarnogórę do Sojuszu. Mimo zapewnień sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, że decyzja ta nie jest wymierzona w Moskwę, rosyjskie MSZ uznało ją za krok jawnie konfrontacyjny i przejaw ekspansji NATO, który narusza interesy Rosji i zmusza ją do odpowiedniej reakcji.

 

Rogozin, zaufany współpracownik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, ostatnio powiedział, że Czarnogóra "pożałuje" przyłączenia się do NATO. Czarnogóra stara się także o członkostwo w UE. W grudniu 2010 roku kraj otrzymał status kandydata do UE, a w czerwcu 2012 roku UE formalnie otworzyła negocjacje akcesyjne z Czarnogórą.

 

Zamieszkana przez ponad 600 tys. osób Czarnogóra, to najmniejszy z krajów powstałych po rozpadzie dawnej Jugosławii. Jest niepodległa od 2006 roku, gdy zerwała federację z Serbią.

 

PAP