- Łódź zatonęła. Wszyscy rozproszyli się wokoło. Przez pięć godzin zanurzony byłem w wodzie. W pewnym momencie zobaczyłem fragment łodzi, którego się chwyciłem - powiedział. Mężczyzna wraz z innymi imigrantami płynął z Turcji do Grecji. Łódź zaczęła tonąć. Na jej pokładzie było co najmniej 11 dzieci.

 

Dryfującego mężczyznę dostrzegli z helikoptera ratownicy i zabrali z powrotem do Turcji. Akcja ratunkowa została sfilmowana.

 

Pelan Huseyin ma opatrzone stopy, które przez pięć godzin pozostawały zanurzone w wodzie. Syryjczyk zdradził, że zamierzał dotrzeć do Niemiec. Teraz przebywa na posterunku policji, gdzie pomaga zidentyfikować przemytników migrantów.

 

Okręty NATO zapolują na przemytników

 

Walkę z napływem imigrantów właśnie podjęło NATO. Sojusz jeszcze dziś wyśle okręty wojenne, które będą walczyć z przemytnikami ludzi do Europy. O rozpoczęcie misji prosiły Niemcy, Turcja i Grecja.

 

Od początku roku na stary Kontynent dotarło 10 razy więcej uchodźców niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.

 

- Stała grupa nr 2 okrętów NATO (ang. Standing NATO Maritime Group 2) przebywa obecnie w regionie pod dowództwem Niemiec. Zostanie jej wydany rozkaz przeprowadzenia rozpoznania, monitoringu i nadzoru nielegalnych ruchów na Morzu Egejskim we współpracy z odpowiednimi władzami i w powiązaniu z agencją UE ds. ochrony granic Frontex - poinformował w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

 

Dodał, że ustalono też, iż greckie siły zbrojne nie będą operowały na wodach terytorialnych i w przestrzeni powietrznej Turcji i na odwrót.

 

Reuters, PAP