Przetasowania we francuskim rządzie: były premier szefem MSZ

Świat
Przetasowania we francuskim rządzie: były premier szefem MSZ
PAP/EPA/Ian Langsdon

Jean-Marc Ayrault, który od maja 2012 r. do marca 2014 r. pełnił funkcję szefa rządu, został mianowany ministrem spraw zagranicznych. Zastąpi on Laurenta Fabiusa - poinformowała kancelaria prezydenta Francois Hollande'a. W ramach przetasowań w rządzie do gabinetu dołączyli politycy Zielonych.

Ten dyskretny człowiek, z biegłą znajomością języka niemieckiego, jest bliskim sojusznikiem Hollande'a - wskazuje Reuters. Przez 15 lat, od czerwca 1997 r. do czerwca 2012 r., był szefem klubu Partii Socjalistycznej w Zgromadzeniu Narodowym, niższej izbie francuskiego parlamentu.

 

Rezygnacja Fabiusa powszechnie oczekiwana

 

Fabius, który szefem MSZ był od 2012 r., zgodnie z oczekiwaniami ogłosił w środę, że odchodzi z rządu i zostanie przewodniczącym Rady Konstytucyjnej, czuwającej we Francji nad zgodnością ustaw z konstytucją. Kadencja szefa Rady trwa 9 lat.

 

Rezygnacja Fabiusa ze stanowiska szefa MSZ była powszechnie oczekiwana od końca roku. On sam powiedział dziennikarzom, że nowe stanowisko obejmie zapewne na początku marca, po zatwierdzeniu przez parlamentarne komisje prezydenckiej nominacji.

 

Zieloni w rządzie

 

Jak poinformowała w czwartek kancelaria prezydenta, do rządu dołączyło kilku członków Zielonych, najwyraźniej - jak zauważa agencja Associated Press - w celu stłumienia napięć w socjalistycznym obozie Hollande'a przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

 

Na ministra ds. mieszkalnictwa, równości regionów i wsi została powołana sekretarz krajowa partii Europejska Ekologia-Zieloni Emmanuelle Cosse. Dwóch innych deputowanych z tego ugrupowania obejmie stanowiska sekretarzy stanu. Z kolei szef małego ugrupowania, Partii Radykalnej Lewicy, Jean-Michel Baylet otrzymał tekę ministra rozwoju lokalnego.

 

Resort kultury i komunikacji oraz resort ds. decentralizacji i administracji publicznej opuściły odpowiednio Fleur Pellerin i Marylise Lebranchu. Nową szefową ministerstwa kultury została Audrey Azoulay, a ministerstwa ds. administracji publicznej - Annick Girardin.

 

Inne czołowe stanowiska, w tym premiera (Manuel Valls), szefa resortu obrony (Jean-Yves Le Drian), finansów (Michel Sapin) i gospodarki (Emmanuel Macron) pozostały bez zmian.

 

Hollande chce odświeżyć niepopularny rząd

 

Komentatorzy wskazują, że przetasowania stanowią dla Hollande'a okazję do odświeżenia niepopularnego rządu i poprawy bardzo słabych notowań przed wyborami prezydenckimi w 2017 roku. Ponadto powołując do rządu deputowanych Zielonych Hollande chce budować szerszy lewicowy sojusz przed wyborami szefa państwa

 

PAP

wj/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze