NATO wesprze koalicję walczącą z Państwem Islamskim

Świat
NATO wesprze koalicję  walczącą z Państwem Islamskim
PAP/EPA/Olivier Hoslet

NATO, które do tej pory nie chciało bezpośrednio uczestniczyć w działaniach koalicji walczącej z Państwem Islamskim (IS), "analizuje możliwość" przyłączenia się do niej - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli szef Pentagonu Ash Carter.

- Dzięki przywództwu sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga analizujemy możliwość przyłączenia się NATO do koalicji w pełni jako członek - powiedział Carter.

 

- Jako nowy członek (koalicji) NATO wniesie swe unikalne możliwości, a także swoje doświadczenie w szkoleniu sił na ziemi oraz w stabilizowaniu sytuacji po konflikcie - mówił minister obrony USA, cytowany przez AFP.

 

Decyzja "w najbliższych dniach i tygodniach"

 

Sprecyzował, że sojusznicy "w najbliższych dniach i tygodniach" będą rozmawiali na temat "właściwej roli", jaką NATO może odgrywać w ramach koalicji, która od ponad 18 miesięcy dokonuje ataków z powietrza na dżihadystów w Syrii i Iraku.

 

Szef Pentagonu wypowiedział się po spotkaniu w kwaterze głównej NATO w Brukseli ze swymi odpowiednikami z 49 państw zaangażowanych w działania w Syrii.

 

Samoloty NATO wesprą koalicję

 

Wcześniej tego dnia szef NATO poinformował, że ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego zgodzili się na wykorzystanie należących do NATO samolotów systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS do wsparcia międzynarodowej koalicji walczącej z IS.

 

Według Stoltenberga NATO zapewni w ten sposób praktyczne wsparcie koalicji, umożliwiając jej intensyfikację nalotów na cele IS.

 

PAP

az/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze