Rosja: atak w Moskwie na polityka opozycji. Rzucili w niego tortem

Świat
Rosja: atak w Moskwie na polityka opozycji. Rzucili w niego tortem
Flickr/Vicente Villamón/CC BY 2.0

Rosyjski polityk opozycyjny, były premier Michaił Kasjanow powiedział, że we wtorek wieczorem został zaatakowany w jednej z moskiewskich restauracji przez grupę mężczyzn. Kreml twierdzi, że napaść była chuligańskim wybrykiem i nie była motywowana politycznie.

Kasjanow złożył na policji skargę, argumentując, że jego życie i bezpieczeństwo były zagrożone. "W restauracji w centrum Moskwy ok. 22 niezidentyfikowani mężczyźni o wyglądzie niesłowiańskim rzucili we mnie tortem i wykrzykiwali groźby pod moim adresem, po czym uciekli samochodami" - podkreślił polityk w wydanym oświadczeniu. "Wygląd niesłowiański" to słowa często używane w rosyjskich mediach na określenie mieszkańców Kaukazu.


Napaść związana z pogróżkami Kadyrowa


"Łączę ten atak z moją działalnością polityczną. Jestem przekonany, że dzisiejsza napaść jest bezpośrednio związana z pogróżkami (pod moim adresem-red.) zamieszczonymi przez (popieranego przez Kreml przywódcę Czeczeni Ramzana – red.) Kadyrowa oraz z faktem, że złożyłem na niego skargę w Komitecie Śledczym i w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa" - powiedział w rozmowie z biznesowym dziennikiem "RBC".


Kasjanow na celowniku


Na początku lutego popierany przez Kreml przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow opublikował na Instagramie nagranie pokazujące Kasjanowa, na którego naprowadzony jest celownik karabinu snajperskiego, a rosyjskich opozycjonistów nazwał "wrogami narodu". Partia Kasjanowa, Parnas, uznała to za groźby pod adresem polityka, a on sam zwrócił się do Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) o wszczęcie sprawy karnej wobec Kadyrowa. Rzecznik moskiewskiej policji powiedział, że skarga jest rozpatrywana.


"Chuligański wybryk"


58-letni Kasjanow znany jest jako krytyk Kremla i prezydenta Władimira Putina, a jego liberalna partia polityczna Parnas zamierza prowadzić bojkot zaplanowanych na wrzesień wyborów parlamentarnych w Rosji - przypomina agencja Reutera. W styczniu Kasjanow zaapelował do Rady Europy o sporządzenie raportu w sprawie dokonanego w lutym 2015 roku zabójstwa przywódcy rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa.


Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w środę, że wtorkowej napaści na Kasjanowa "nie należy łączyć z władzami Czeczenii ani żadnego innego regionu Rosji". - Mamy tu do czynienia z chuligańskim wybrykiem, który, rzecz jasna, należy potępić - dodał.


Kadyrow wstawił na Instagram zdjęcie rosyjskiego śpiewaka Nikołaja Baskowa umazanego tortem i podpisał je: „Nikołaj Baskow, po tym jak rzucili w niego tortem, do tej pory narzeka i biega po wszystkich międzynarodowych instytucjach i prosi o powtórzenie imprezy".

 

 

 

PAP

 

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze