Papież przewodniczył mszy św. Środy Popielcowej w Watykanie. Mówił o "wyzwoleniu z egoizmu"

Świat
Papież przewodniczył mszy św. Środy Popielcowej w Watykanie. Mówił o "wyzwoleniu z egoizmu"
PAP/EPA/Angelo Carconi

- Czyny miłosierdzia nie służą temu, by uspokoić sumienie - powiedział papież Franciszek podczas mszy w Środę Popielcową w bazylice w Watykanie. Mówił, że rozpoczęty Wielki Post to czas, w którym należy wyzwolić się z egoizmu i nauczyć się prostoty i wrażliwości.

W czasie mszy papież dokonał symbolicznego aktu wysłania w świat Misjonarzy Miłosierdzia, czyli kapłanów-spowiedników, którzy w trwającym Roku Świętym będą głosić we wszystkich diecezjach świadectwo Bożego Miłosierdzia i przebaczenia. Będzie ich 1142, wśród nich 40 Polaków.

 

Wyjątkowo Środa Popielcowa w Watykanie

 

W związku z tą ceremonią uroczystości Środy Popielcowej pod przewodnictwem papieża odbyły się nie jak zwykle na rzymskim Awentynie, lecz w Watykanie, przy wystawionych w bazylice szczątkach świętych Ojca Pio z Pietrelciny i Leopolda Mandicia, spowiedników z zakonu kapucynów.

 

W homilii Franciszek przestrzegał przed zamykaniem serca za "opancerzonymi drzwiami" i pokusą, by żyć grzechem, minimalizując go i zawsze usprawiedliwiając. W ten sposób - mówił - "zatrzaskuje się zamek duszy" i ludzie stają się "więźniami zła".

 

Jako pułapkę wymienił zaszywanie się w nieszczęściu i rozpamiętywanie tego, co negatywne, popadanie w smutek oraz zniechęcenie, ucieczkę od świata. Papież zachęcał do tego, by "nie trwać w sobie samym, ale iść do Jezusa".

 

Franciszek o poście: jest po to by uwolnić się od przywiązania do tego, co mija

 

Wezwał wierzących, by szczerze poświęcili się uczynkom dobroczynnym. Przypominał, że nie może to służyć uspokojeniu własnego sumienia. Trzeba "zaakceptować tego, kto potrzebuje naszego czasu, naszej przyjaźni, naszej pomocy".

 

Franciszek podkreślił, że post i pokuta służą temu, by uwolnić się od przywiązania do tego, co mija, i nauczyć się wrażliwości, prostoty oraz miłosierdzia. Trzeba "odjąć coś z naszego stołu i naszych dóbr, by odkryć znów prawdziwe dobro wolności" - powiedział. - Nie można myśleć, że wszystko jest w porządku, jeśli ja mam się dobrze - dodał.

 

Po mszy ustawione na specjalnych platformach szklane trumny z relikwiami dwóch świętych obwieziono w procesji po bazylice św. Piotra, by mogli zobaczyć je wszyscy obecni.

 

Środa Popielcowa to w kalendarzu chrześcijańskim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze