Litzmannstadt zamiast Łodzi na facebookowym profilu

Polska
Litzmannstadt zamiast Łodzi na facebookowym profilu
Flickr/Magnus/CC BY-ND 2.0

Pod zdjęciem trasy W-Z nocą w Łodzi na facebookowym profilu łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu pojawił znacznik lokalizacji - Litzmannstadt. Tak nazwali Łódź niemieccy okupanci. Zarząd przeprosił i czeka na wyjaśnienia od Facebooka. - Niemieckojęzyczne podpowiedzi dotyczą nie tylko Łodzi. We Wrocławiu wyświetla się Breslau, a w Gdyni Gdingen - mówi polsatnews.pl Piotr Grabowski z łódzkiego ZDiT.

Nazwę Litzmannstadt Łódź nosiła w latach 1940-1945. Na placu Wolności stanęła wówczas tablica z napisem "Na polecenie Fuhrera to miasto nazywa się Litzmannstadt". Niemieccy okupanci nadali ją na cześć generała Karla Litzmanna, który w czasie I wojny światowej dowodził pruskimi wojskami podczas bitwy pod Łodzią. Polska nazwa miasta została przywrócona po wyzwoleniu.


"Typowy czeski błąd"


Pomyłka na profilu ZDiT pojawiła się w piątek wieczorem. Urzędnicy zauważyli błąd i usunęli wpis po pięciu godzinach.


Jacek Sarzało z zarządu dróg i tansportu, który odpowiada m.in. za prowadzenie profilu zarządu w mediach społecznościowych tłumaczy, że był to "typowy czeski błąd". - Taka nazwa wyskoczyła po prostu na Facebooku - powiedział.

 

Fot. dzienniklodzki.pl

 

"Problem jest poważniejszy"


Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi opublikował w poniedziałek na Facebooku komunikat z wyjaśnieniami i przeprosinami. Poinformował także, że już w piątek zgłosił do administracji Facebooka problem z nietypowym oznaczeniem. Zapowiedział też wysłanie oficjalnego pisma do portalu społecznościowego z prośbą o wyjaśnienia.

 

- Problem jest szerszy. Łódź to nie jedyne miasto, które ma problem z niemieckojęzycznymi podpowiedziami Facebooka - powiedział polsatnews.pl Piotr Grabowski z ZDiT. - Z tego, co wiem, we Wrocławiu wyświetla się Breslau, a w Gdyni Gdingen - dodał.

 

Zarząd nie otrzymał jeszcze odpowiedzi. - Facebookowi zajmuje to zazwyczaj sporo czasu, już wcześniej wysyłaliśmy takie pisma - mówi Grabowski. - Zainterweniowaliśmy sami. Zablokowaliśmy możliwość wyświetlania podpowiedzi Litzmannstadt.

 

Zdaniem Grabowskiego, niemieckojęzyczna podpowiedź mogła się pojawić w związku z dobrym wypozycjonowaniem nazwy po ubiegłorocznej 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt i przywrócenia Łodzi pierwotnej nazwy. 

 

Oficjalny komunikat ws. oznaczenia zdjęcia, które umieściliśmy w piątek 5 lutego na profilu ZDiT na fb:Na nasz profil...

Posted by ZDiT Łódź on 8 luty 2016


Podobna pomyłka pojawiła się jakiś czsa temu w aplikacji Apple’a. Okupacyjną nazwę miasta widzieli na swoich smartfonach użytkownicy aplikacji Weather Live w oprogramowaniu iOS. Aplikacja była do kupienia w oficjalnym sklepie Apple’a App Store.

 

dzienniklodzki.pl

prz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze