KNF zaakceptowała wybór nowej prezes warszawskiej giełdy

Biznes
KNF zaakceptowała wybór nowej prezes warszawskiej giełdy
Polsat News

Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła jednogłośnej zgody na powołanie Małgorzaty Zaleskiej na prezesa Giełdy Papierów Wartościowych - podała we wtorek KNF. 47-letnia ekonomistka jest pierwszą kobietą, która zarządza warszawskim parkietem w jego blisko 25-letniej historii.

"Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) na posiedzeniu w dniu 9 lutego 2016 r. jednogłośnie udzieliła zgody na dokonanie zmiany w składzie zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW) polegającej na powołaniu Pani Małgorzaty Zaleskiej w skład zarządu GPW i powierzeniu jej funkcji Prezesa Zarządu" - napisano w komunikat KNF.

 

Prof. Małgorzata Zaleska została powołana przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie GPW na nowego prezesa spółki 12 stycznia. Na ten wybór musiała się jeszcze zgodzić KNF.

 

Zaleska zastępuje na stanowisku szefa GPW Pawła Tamborskiego, który w grudniu zeszłego roku podał się do dymisji. Zapowiedziała, że jej priorytetami będą rozwój rynku kapitałowego i zwiększenie świadomości finansowej Polaków.

 

Nowa prezes GPW jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jest profesorem nauk ekonomicznych i profesorem zwyczajnym SGH. 3 sierpnia 2009 r. prezydent Lech Kaczyński powołał ją na stanowisko członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Funkcję tę pełniła do sierpnia 2015 r.

 

W latach 1998-2003 była doradcą prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), a w latach 2000-2002 członkiem Rady Giełdy. W latach 2005-2006 pełniła funkcję eksperta ministra edukacji narodowej i sportu. W latach 2007-2009 piastowała stanowisko prezesa BFG, a w latach 2008-2009 członka zarządu International Association of Deposit Insurers (IADI) oraz przewodniczącej grupy badawczej European Forum of Deposit Insurers (EFDI).

 

PAP

ml/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze