Komisja Wenecka w Krajowej Radzie Sądownictwa

Polska
Komisja Wenecka w Krajowej Radzie Sądownictwa
PAP/Bartłomiej Zborowski

Przed południem delegaci Komisji Weneckiej spotkali się z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa. Wcześniej rozmawiali już z władzami Sądu Najwyższego, a szef delegacji z prezydentem Andrzejem Dudą.

Rozmowy mają posłużyć Komisji do wypracowania opinii w sprawie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

 

Ze strony KRS w spotkaniu, które rozpoczęło się po godz. 11, bierze udział przewodniczący Rady Dariusz Zawistowski oraz członkowie jej prezydium: Krzysztof Wojtaszek, Andrzej Adamczuk, Gabriela Ott, Ewa Preneta-Ambicka i Waldemar Żurek.

 

Delegacja Komisji Weneckiej (Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo) w poniedziałek i wtorek jest w Polsce z wizytą na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

 

Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów oraz urzędników służby cywilnej. Działa od 1990 roku. Zrzesza 60 państw.

 

Opinia Komisji Weneckiej "nie ma charakteru wiążącego"

 

Delegaci Komisji mają zaplanowane jeszcze spotkania z: Ministrem Sprawiedliwości, Trybunałem Konstytucyjnym, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, a także z władzami Sejmu i Senatu. W planach jest też spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Ze strony Komisji Weneckiej w spotkaniach poza przewodniczącym Komisji uczestniczą: szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w sekretariacie Komisji Schnutz Rudolf Duerr z Austrii, a także członkowie Komisji: Christoph Grabenwarter z Austrii, Jean-Claude Scholsem z Belgii.

 

Szef polskiej dyplomacji zwrócił się do Komisji Weneckiej w grudniu ubiegłego roku.  Chodzi o ocenę nowelizacją ustawy o TK, która stanowi m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (zgodnie z poprzednimi przepisami pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak do tej pory - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

 

Projekt nowelizacji złożyli w Sejmie 15 grudnia posłowie PiS, 22 grudnia po burzliwej debacie nowelizację uchwalił Sejm, 24 grudnia Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent podpisał nowelizację 28 grudnia, tego dnia została ona opublikowana i weszła w życie.


Przygotowany przez delegację projekt opinii będzie przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckie 11-12 marca. MSZ stwierdziło, że opinia Komisji nie ma charakteru wiążącego, ale "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę" i "stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji".

 

PAP

 

 

 

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze