- Zachęcamy rodziców, aby dzieci, które właśnie odbywają roczne przygotowanie przedszkolne kontynuowały edukację w szkołach. Informacje, jakie spływają do nas na bieżąco od dyrektorów sosnowieckich szkół pokazują, że sześciolatki, które w ubiegłym roku rozpoczęły edukację radzą sobie doskonale - powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

 

Władze miasta przekonują, że szkoły i dzieci są na to gotowe. Podkreślają też, że "dzięki temu bez większego problemu trzylatki znajdą swoje miejsce w przedszkolach".

 

- Dla tegorocznych pierwszaków przygotowaliśmy jednorazową wyprawkę w kwocie 500 zł. Rodzice będą mogli przeznaczyć je na przykład na wyposażenie ucznia w przybory szkolne - dodał prezydent Chęciński. Wyprawka będzie należała się niezależnie od dochodu i rodzicom wszystkich pierwszoklasistów, także tych siedmioletnich.

 

Władze Sosnowca przygotowały też dla pierwszaków pakiet bezpłatnych badań wykrywania otyłości. Dzieci zagrożone skierowane zostaną na indywidualne konsultacje z lekarzem specjalistą w chorobach dzieci lub w chorobach metabolicznych, a także psychologiem, dietetykiem oraz specjalistą aktywności fizycznej.

 

Nie tylko pieniądze

 

Kilka dni temu władze Opola ogłosiły, że wyprawkę w wysokości 1000 zł dostaną rodzice, którzy zdecydują się posłać sześciolatki do szkół.  Ma ona przysługiwać niezależnie od wysokości dochodów rodziców i być finansowana z budżetu miasta. Na ten wydatek musi się jednak zgodzić jeszcze rada miejska, która pomysłem ma zająć się w marcu.

 

Wyprawka ma być przeznaczona na wydatki, których katalog opracuje miasto; mogą to być np. zajęcia dodatkowe czy pomoce dydaktyczne.

 

Opole zaoferuje też odpowiednią opiekę w świetlicach czy zatrudnianie asystentów nauczycieli sześciolatków. Władze miasta deklarowały także dodatkowe udogodnienia dla rodziców: zorganizowaną w wyznaczonych placówkach opiekę nad dziećmi w czasie ferii i wakacji; pomoc logopedyczną, gimnastykę korekcyjną i zajęcia pozalekcyjne.

 

Sześciolatki do szkół już nieobowiązkowo

 

23 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która wprowadza obowiązek szkolny od 7. roku życia oraz obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 6 lat. Likwiduje w ten sposób dotychczasowy obowiązek szkolny dla dzieci od 6. roku życia.

 

W praktyce oznacza to, że od nowego roku szkolnego dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do pierwszej klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

 

W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzono prawo dzieci w tym wieku do wychowania przedszkolnego. Utrzymano prawo do wychowania przedszkolnego dla czterolatków. Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym trzylatki prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 roku.

 

PAP, polsatnews.pl