Obama: wyszliśmy z najgorszego od lat 30. kryzysu gospodarczego

Świat
Obama: wyszliśmy z najgorszego od lat 30. kryzysu gospodarczego
EPA/SHAWN THEW

Prezydent USA Barack Obama oświadczył w piątek, że Amerykanie powinni być zadowoleni ze stanu gospodarki, gdyż opublikowany wcześniej tego samego dnia oficjalny raport o zatrudnieniu poinformował o spadku bezrobocia do najniższego od 8 lat poziomu 4,9 proc.

- Wyszliśmy z najgorszego od lat 30. kryzysu gospodarczego, najgorszego za mojego życia i za życia większości ludzi tutaj obecnych - powiedział Obama w trakcie swego niezapowiedzianego wcześniej wystąpienia w pokoju prasowym Białego Domu. Dodał, że w chwili gdy obejmował w 2009 roku najwyższy urząd w państwie stopa bezrobocia wynosiła 10 proc.

 

Jak podkreślił, USA poradziły sobie z kryzysem "szybciej, dogłębniej, lepiej, bardziej trwale niż którekolwiek z innych państw wysoko rozwiniętych".

 

Obama przyznał jednocześnie, że nadal utrzymuje się niepokój co do "ogólnego kierunku gospodarki", a wśród Amerykanów wciążżywa jest pamięć o towarzyszących kryzysowi z lat 2007-2008 zjawiskach: likwidowaniu miejsc pracy, giełdowej bessie i załamaniu się rynku nieruchomości.

 

Według prezydenta "miękkość", jaką przejawiają gospodarki Chin, państw europejskich i innych krajów, stanowi wyzwanie dla amerykańskich eksporterów i ważne jest by USA "wciąż naciskały pedał gazu" w celu dalszego wzmacniania swej gospodarki.

- Powinniśmy być zadowoleni z osiągniętego postępu pamiętając przy tym, że mamy jeszcze więcej do zrobienia - zadeklarował Obama dodając, że projekt budżetu który przedstawi we wtorek Kongresowi uwzględnia potrzeby tworzenia nowych miejsc pracy i przekwalifikowywania zatrudnionych.

 

PAP

kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze