Największe światowe firmy internetowe w podczas zbliżającego się (9 lutego) Dnia Bezpiecznego Internetu prawie błagają, żeby użytkownicy zaczęli własne bezpieczeństwo traktować poważnie, ale nie będzie to łatwe.

 

- Nie używaj hasła typu "1 2 3 4 5 6" albo "hasło" – przypomina podstawowe zasady Stephan Micklitz, inżynier z firmy google.  Najpopularniedze hasła dostępu w Polsce to jak się okazuje właśnie "1 2 3 4 5 6" i "q w e r t y". Jak mówią eksperci to jak jakby zostawić drzwi do domu otwarte na oścież złodziejowi.

 

- Twoje prywatne konto mailowe to cos o wiele więcej niż tylko poczta. Zapewne używasz go do zakupów czy logowania sie do bankowości internetowej.Jeśli więc napastnik dostanie się do twojej poczty, wejdzie i tam. A to straszna wizja – podkreśla ekspert dr Wieland Holfelder.

 

Hakerzy hasła zgadują, wykradają, albo używają programów które automatycznie wypróbowują kolejne hasła ze słownika czy ciągi liter. W tym ostatnim przypadku złamanie hasła składającego się z 6 małych liter zajmuje 10 minut. Jeśli w haśle pojawiają się też wielkie litery i inne symbole - 10 dni. A jeśli takie hasło przedłużymy do 9 znaków - komputer będzie je łamał 44 tys. lat.

 

Polsat News