Jak informuje sanepid, od nowego roku w Tomaszowie Lubelskim stwierdzono 12 przypadków zachorowań grypopodobnych. Nie potwierdzono jednak, czy osoby te zarażone są wirusem AH1N1.

 

Z kolei lubelski sanepid alarmuje o wzroście zachorowań w regionie na grypę i infekcje grypopodobne. Jest już 2,4 tys. takich chorych. To o 1,3 tys. osób więcej niż na początku stycznia. Do tej pory w województwie było pięć osób zakażonych wirusem "świńskiej grypy". Żadna z nich nie wymagała pobytu w szpitalu.
 
Wirus rozprzestrzenia się

 

Zaledwie dwa dni temu we wrocławskim szpitalu zmarł 28-letni mężczyzna, u którego wykryto wirus AH1N1. Cztery dni wcześniej zmarł pacjent Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z taką samą diagnozą. W krakowskim szpitalu jest jeszcze sześć osób z rozpoznaną "świńską grypą" i dwóch, u których lekarze ją podejrzewają.

 

Epidemia od kilkunastu dni rozprzestrzenia się również w Rosji i na Ukrainie.

 

Jakie objawy

 

Objawy "świńskiej grypy" przypominają często zwykłą grypę. Są nimi: wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe oraz kostno-stawowe, ból głowy, ból gardła, oraz suchy kaszel, uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia, brak apetytu, ból w okolicy ucha. Mogą wystąpić również: katar, nudności, biegunka lub wymioty. Czasami nawet: utrata przytomności i dezorientacja.

 

tomaszowiak.pl, echaroztocza24.pl, kurierlubelski.pl, polsatnews.pl