Tunezja zniosła godzinę policyjną po dwóch tygodniach

Świat
Tunezja zniosła godzinę policyjną po dwóch tygodniach
Flickr/US Army Africa

Jak podało ministerstwo spraw wewnętrznych Tunezji w czwartek odwołana została dnia godzina policyjna, wprowadzona 22 stycznia na terytorium całego kraju. "W związku z widoczną poprawą sytuacji pod względem bezpieczeństwa postanowiono znieść godzinę policyjną" - podało w komunikacie MSW.

Obowiązującą od godz. 20 do godz. 5 rano godzinę policyjną władze wprowadziły z powodu trwających od połowy miesiąca protestów w związku z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną i rosnącym bezrobociem.

 

Demonstracje odbywały się w kilku regionach Tunezji, w tym w gubernatorstwie (wilajecie) Al-Kasrajn i Sidi Bouzid (Sidi Bu Zajd). W stolicy kraju Tunisie demonstranci zablokowali główną arterię komunikacyjną, a na ulicach palili opony.

 

Samobójstwo zdesperowanego 28-latka

 

Protesty rozpoczęły się w zubożałym mieście Al-Kasrajn na zachodzie Tunezji po samobójstwie 28-letniego mężczyzny, który targnął się na swoje życie z powodu utraty pracy w sektorze publicznym. Policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić setki demonstrantów atakujących rządowe budynki w całym kraju.

 

Były to największe protesty od czasów jaśminowej rewolucji, która doprowadziła do obalenia prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

 

Rewolta wybuchła w 2011 roku po śmierci Mohameda Buaziziego. W grudniu 2010 roku mężczyzna podpalił się przed budynkiem rządowym w Sidi Bu Zajd. Wydarzenia te zapoczątkowały masowe protesty m.in. w Tunezji, Egipcie, Syrii, Jemenie, Bahrajnie i Libii, zwane później arabską wiosną.

 

Tunezję wskazywano jako przykład udanej transformacji politycznej w porównaniu z pozostałymi krajami regionu.

 

PAP

po/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze