Deputowani Rady Najwyższej postanowili, że miastu Artiomowsk w obwodzie donieckim zostanie przywrócona jego historyczna nazwa Bachmut. Dzierżyńsk stanie się Toreckiem, a miasto Krasnyj (czerwony) Łyman - Łymanem. Portowy Illicziwsk nad Morzem Czarnym będzie z kolei nosił nazwę Czornomorsk.

 

Posłowie nie zajęli się Dniepropietrowskiem, który został tak nazwany na cześć działacza bolszewickiego i jednego z organizatorów Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 Grigorija Pietrowskiego (Hryhorija Petrowskiego). Nie podjęli także decyzji w sprawie Kirowohradu; w obu miastach wciąż trwają spory co do nowych nazw.

 

Nowe nazwy dla 877 miejscowości

 

Zgodnie z ustawami dekomunizacyjnymi, na przywrócenie historycznych nazw, bądź nadanie nowych, samorządy lokalne miały czas do listopada 2015 roku. Instytut Pamięci Narodowej w Kijowie informował w ubiegłym roku, że z map Ukrainy muszą zniknąć dotychczasowe nazwy aż 877 miejscowości. Najwięcej z nich znajdowało się na wschodniej Ukrainie. Zachodnia część kraju rozwiązała tę kwestię jeszcze na przełomie lat 80. i 90.

 

Ustawy dekomunizacyjne zakazują propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli i uznają komunistyczny system totalitarny lat 1917-1991 za system przestępczy. 

 

PAP