Akcja podlaskich leśników. Przez godzinę ratowali kunę z wnyków

Polska
Akcja podlaskich leśników. Przez godzinę ratowali kunę z wnyków
fot. Maciej Urban, Straż Leśna Nadl. Czarna Białostocka

Godzinę walczyli o życie kuny wplątanej w kłusownicze wnyki leśnicy z Nadleśnictwa Czarna Białostocka (woj. podlaskie). Zwierzę nie potrafiło wydostać się ze stalowej pułapki. - Kłusownicze sidła to okrucieństwo w najczystszej postaci - powiedział Wojciech Borys, komendant Straży Leśnej z Nadleśnictwa Czarna Białostocka.

Kuna miała bardzo dużo szczęścia. Stalowa linka nie zacisnęła się na jej szyi, owinęła się w okól grzbietu, co uratowało jej życie na samym początku. Jednak zwierzak udusiłby się i tak, gdyby szybko z pomocą nie przyszli mu ludzie. Kunę zauważył mieszkaniec Czarnej Białostockiej, który początkowo sam usiłował jej pomóc, ale nie dał rady, więc zawiadomił Służbę Leśną.


Leśnikom też nie poszło łatwo. Zwierzę ostatkami sił walczyło ze stalowym drutem zaplątanym w leszczynę, ale i próbowało się bronić przed ludźmi i gryźć ratowników.


- Podczas naszych patroli wielokrotnie mieliśmy okazję widzieć martwe zwierzęta w sidłach. Zwierzęta nie mają szans: albo szybko się duszą albo umierają powoli z wycieńczenia. Najgorsze, że na kłusownikach nie robi to żadnego wrażenia - powiedział Wojciech Borys.


Komendant zapewniał, że leśnicy regularnie niszczą sidła, przeważnie zakładane na zające i sarny. - Niestety niezwykle trudno jest komuś udowodnić kłusowanie. Na szczęście operacyjnymi sposobami potrafimy skutecznie psuć im szyki, co zamierzamy dalej aktywnie czynić - dodał.

 

lasy.gov.pl

grz/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze