Według autorów badania, największa różnica dotyczy osób, które ukończyły studia wyższe. Czarnoskórzy pracownicy posiadający dyplom zarabiają średnio o 23 proc. mniej niż biali absolwenci szkół wyższych. Nieco lepiej zarabiają pochodzący z Azji, ale wciąż gorzej od białych. Narodowe Biuro Statystyk dodaje, że biały pracownik zarobia średnio o 4,33 funta więcej za godzinę, niż czarny.

 

"Dyskryminacja zawodowa"

 

"Te statystyki są bardzo niepokojące" - przyznał w oficjalnym stanowisku sekretarz generalny Kongresu Frances O'Grady. - "Czarnoskórzy i pochodzący z Azji pracownicy mają znacznie niższe zarobki, nawet jeśli ukończyli studia. Tu nie chodzi o poziom wykształcenia, tylko o systemową nierówność, z którą muszą się mierzyć członkowie mniejszości etnicznych w Wielkiej Brytanii".

 

Brytyjska Komisja Równości i Praw Człowieka pod wpływem dokumentu wezwała rząd do podjęcia działań mających na celu wyrównanie zarobków.

 

"50 lat po ustawie zwalczającej dyskryminację rasową pojawia się raport, który sugeruje, że członkowie mniejszości etnicznych nadal mają problemy z rozwojem zawodowym i pracą" - napisała szefowa Komisji Rebecca Hilsenrath w oświadczeniu.

 

mashable.com