USA: pięciu dodatkowych Rosjan na tzw. liście Magnitsky'ego

Świat
USA: pięciu dodatkowych Rosjan na tzw. liście Magnitsky'ego
Wikipedia Commons/VOA

Administracja USA rozszerzyła o kolejnych pięciu Rosjan tzw. listę Magnitsky'ego, czyli listę rosyjskich urzędników objętych zakazem wjazdu do USA i ukaranych zamrożeniem aktywów za łamanie praw człowieka. Lista liczy już 39 osób.

Chodzi o listę wynikającą z tzw. ustawy Magnitskiego, nazwanej tak na cześć zmarłego w 2009 r. w więzieniu opozycyjnego rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego. Jego pracodawcy utrzymują, że w dniu śmierci został ciężko pobity przez strażników więziennych.

 

Jak poinformował w poniedziałek Departament Stanu USA, na liście Magnitsky'ego jest obecnie 39 osób. Pięć nowych to: Aleksiej Aniczyn, Jewgienij Antonow, Boris Kibis, PawełŁapszow i Oleg Urżumcew.

 

Wszyscy są Rosjanami. Cztery z tych pięciu osób - jak powiedział dziennikarzom wysokiej rangi dyplomata USA - "były bezpośrednio związane ze śmiercią Magnitskiego". Natomiast jeden, Jewgienij Antonow, "był odpowiedzialny za okrutne łamanie praw człowieka, a dokładnie za tortury wobec czeczeńskiego obrońcy praw człowieka".

 

PAP

wj/grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze