W woj. zachodniopomorskim alarm pierwszego stopnia jest ważny od poniedziałku od godz. 22 do wtorku do godz. 16. IMGW prognozuje wystąpienie tam silnego wiatru o średniej prędkości sięgającej do 45 km/h, w porywach do 85 km/h z południowego-zachodu i zachodu.

 

Z kolei w woj. pomorskim ostrzeżenie obowiązuje od piątku od godz. 12 do soboty do godz. 6. Wiatr południowo-zachodni powieje z silą od 5 do 8, a przejściowo w porywach nawet do 9 w skali Beauforta. Prędkość wiatru wyniesie od 32 km/h do 43 km/h, w porywach do 60-65 km/h. Niewykluczone, że porywy sięgną 82 km/h.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia".

 

Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zaleca się ostrożność, "śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

 

To już kolejne ostrzeżenie wydane przez IMGW. W niedzielę Instytu ogłosił dla północy Polski alert pogodowy drugiego stopnia, dotyczący silnego wiatru, który sięgał do 65 km/h.