ISP: wiele osób nie zarobi nawet na minimalną emeryturę. Eksperci sugerują gwarantowany dolny pułap świadczenia

Biznes
ISP: wiele osób nie zarobi nawet na minimalną emeryturę. Eksperci sugerują gwarantowany dolny pułap świadczenia
Flickr/Matteo Paciotti/CC BY 2.0

Eksperci Instytutu Spraw Publicznych przypominają, że średnia emerytura kobiet w Polsce w 2014 roku wynosiła dokładnie 1653,03 zł, a średnia emerytura mężczyzn w tym samym czasie 2394,84 zł. W najnowszym raporcie "Sytuacja kobiet w systemie emerytalnym" sugerują wprowadzenie gwarantowanej emerytury minimalnej.

Realnie świadczenia emerytalne są jeszcze mniejsze. Jak wynika z raportu najwięcej kobiet w Polsce otrzymywało emeryturę w wysokości prawie 1402 zł, tymczasem najwięcej mężczyzn otrzymywało świadczenie w wysokości 1946 zł (w 2014 roku).


"Kobiety, ze względu na dłuższe trwanie ich życia, stanowią dwie trzecie osób pobierających emerytury w Unii Europejskiej. Jednak różnica pomiędzy przeciętną emeryturą kobiety i mężczyzny w 28 krajach członkowskich UE wynosi aż 38 proc.(…). Polska nie stanowi wyjątku na tle Unii Europejskiej" – napisały autorki opracowania Janina Petelczyc i Paulina Roicka.

 

"Z tego powodu ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego wśród kobiet w wieku emerytalnym jest znacznie wyższe niż ten sam wskaźnik dla mężczyzn" - dodają.


Gwarantowana emerytura minimalna na wzór szwedzki


Raport zwraca też uwagę, że w przyszłości bardzo wiele osób nie będzie w stanie wypracować nawet minimalnej emerytury.

 

"Z tego powodu pomysłem wartym rozważenia wydaje się wprowadzenie gwarantowanej emerytury minimalnej. Obecnie w Polsce, aby otrzymać taką emeryturę, należy osiągnąć wiek emerytalny i wykazać się odpowiednio długim stażem pracy. Szczególnie ten drugi warunek – w kontekście przerw w pracy czy też nieoskładkowanych umów - może okazać się problematyczny" - uważają autorki.

Ich zdaniem wzorem może być tu rozwiązanie szwedzkie.

 

"Żeby otrzymać emeryturę gwarantowaną w Szwecji, też należy spełnić kilka warunków, jednak mniej restrykcyjnych niż w Polsce, mianowicie: wykazać się określonym czasem pobytu na terenie kraju, wiekiem i – co najważniejsze – niewystarczającym dochodem z obowiązkowego ubezpieczenia" – podają w raporcie. Dlatego "warte rozważenia jest wprowadzenie dopłat do najniższych emerytur (do wysokości minimalnego świadczenia), finansowane z budżetu, a nie ze składek”.


Inne propozycje, które maja doprowadzić do poprawy sytuacji emerytalnej kobiet według ISP to: wprowadzenia elastycznego wieku emerytalnego ze świadczeniem rosnącym w momencie jak najpóźniejszego odejścia z rynku pracy; walka z dyskryminacją osób starszych na rynku pracy (zachęty dla pracodawców); stopniowe wprowadzanie tzw. kwot w biznesie, czyli ustalonej na minimalnym poziomie reprezentacji kobiet i mężczyzn np. w zarządach spółek; zinstytucjonalizowanie rynku opieki nad osobami dorosłymi i niepełnosprawnymi, i "uzawodowienie” opiekunów rodzinnych.

 

polsatnews.pl

 

Piotr Wardziak

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze