Wtargnięcie siłą do prywatnych mieszkań i budynków użytku publicznego będzie dozwolone w przypadku, gdy zostały one opuszczone lub gdy właścicieli nie ma na miejscu - wynika z dekretu wydanego przez prezydent Dilmę Rousseff.

 

W piątek Rousseff ogłosiła ogólnokrajową kampanię przeciw wirusowi Zika. Pierwszy jej etap przewiduje likwidację lęgowisk komarów z rodziny Aedes aegypti, które przenoszą Zika, a także dengę i żółtą gorączkę.

 

Kampanią, w której uczestniczy wojsko, objęto wszystkie federalne placówki oświatowe, ośrodki zdrowia i inne instytucje państwowe, a prezydent wezwała Brazylijczyków do udziału w niej, m.in. poprzez likwidowanie zbiorników stojącej wody oraz oddawanie do utylizacji resztek żywności.

 

Rzadki wirus

 

Naukowcy niewiele wiedzą na temat wirusa Zika, ale uważa się, że jest on powiązany ze wzrostem przypadków mikrocefalii (małogłowia) u noworodków oraz może mieć związek z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u dzieci i dorosłych z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć.

 

Na wirusa Zika nie wynaleziono dotąd szczepionki, możliwe jest leczenie jedynie objawów. Wirus został wykryty w 1947 roku w Ugandzie i wziął swą nazwę od położonego w tym kraju lasu. Obecnie rozprzestrzenia się głównie w krajach Ameryki Łacińskiej.

 

U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone (np. mikrocefalię), i doprowadzić do śmierci dziecka. U 80 proc. ludzi zarażenie przebiega bezobjawowo, co sprawia, że wiele kobiet w ciąży nie wie, czy się zaraziło.

 

Zika może być przenoszony przez krew; eksperci nie byli dotąd w stanie potwierdzić, czy przenosi się także drogą płciową.

 

Obecny w 20 krajach

 

Obecność wirusa stwierdzono ostatnio w ok. 20 krajach, a największe ogniska odnotowano w Brazylii, Kolumbii, Salwadorze, Panamie i Republice Zielonego Przylądka.

 

Najbardziej dotkniętym krajem jest Brazylia, gdzie od października 2015 roku wykryto 3,9 tys. przypadków małogłowia u niemowląt i 49 zgonów niemowląt z wadami wrodzonymi. W pięciu przypadkach potwierdzono obecność wirusa Zika.

 

PAP