Niemcy mistrzami Europy w piłce ręcznej

PAP/Stanisław Rozpędzik

Reprezentacja Niemiec zdobyła złoty medal mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. W finale rozegranym w Tauron Arenie Kraków pokonała Hiszpanię 24:17 (10:6). Polska w turnieju zajęła siódme miejsce.

Niemcy, którzy po raz ostatni na podium ważnej imprezy stanęli w 2007 roku, kiedy u siebie sięgnęli po złoty medal mistrzostw świata, dużo lepiej weszli w mecz. W 10. minucie wygrywali już 5:1.

Spora w tym zasługa wybranego do siódemki gwiazd turnieju bramkarza Andreasa Wolffa. Twarda defensywa nie pozwalała przebić się Hiszpanom i wypracować dogodnych pozycji rzutowych. Na trzeciego gola w ich wykonaniu trzeba było czekać aż do 17. minuty (3:7).

Druga połowa zaczęła się podobnie do pierwszej i już w 33. min przewaga Niemców urosła do sześciu goli - 12:6. Niemcy umiejętnie pilnowali wyniku, w czym pomagał im fakt, że rywale ze zdenerwowania nie wykorzystywali nawet rzutów karnych. Niewiele mogli też zdziałać obrotowy Julen Aguinagalde, także wybrany do siódemki All Star Team, oraz MVP turnieju Raul Entrerrios.

Po dwóch golach Kaia Haefnera w 44. min jego zespół wygrywał 16:9. Czas umykał, a Hiszpanie nie mogli znaleźć sposobu na znakomicie tego dnia dysponowanych rywali.

Niecałe dziesięć minut przed końcową syreną Niemcy prowadzili nadal wysoko - 19:12. W efekcie końcówka już nie była specjalnie emocjonująca i zrezygnowani szczypiorniści z Półwyspu Iberyjskiego oddali pole gry przeciwnikowi.

Ceremonia wręczenia medali

Uroczystość zakończenia mistrzostw rozpoczęła się od prezentacji krótkiego filmu mającego oddać charakter mistrzostw Europy. Po jego wyświetleniu L.U.C. (pod tym pseudonimem artystycznym kryje się Łukasz Rostkowski, polski raper, producent muzyczny), wraz z muzykami Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wciągnął do zabawy liczną publiczność.

Po zakończeniu tego występu rozdano medale. Jako pierwsi na podium weszli Chorwaci, którzy w spotkaniu o 3. miejsce pokonali Norwegów 31:24. Po nich srebrne krążki odebrali Hiszpanie i na końcu, złote, Niemcy. Po tym zabrzmiało "We are the champions", zaś z sufitu poleciało konfetti. Ceremonię zakończyło odegranie hymnu Niemiec.

Medale, które otrzymały trzy najlepsze ekipy Starego Kontynentu, zaprojektował Artur Gosiewski. Awers krążków przedstawia logo mistrzostw, zaś na rewersie umieszczony został zarys mapy Polski z zaznaczonymi czterema miastami gospodarzami turnieju - Krakowem, Katowicami, Wrocławiem i Gdańskiem.

Mają one osiem centymetrów średnicy i ważą po 250 gram. Te, które trafiły do Niemców pokryte zostały galwanicznym 24-karatowym złotem, Hiszpanów powleczone zostały srebrem Ag999, natomiast Chorwatów wykonano z tombaku patynowanego. Wykonała je Mennica Polska.