Putin jest skorumpowany - Biały Dom akceptuje pogląd ministerstwa skarbu

Świat
Putin jest skorumpowany - Biały Dom akceptuje pogląd ministerstwa skarbu
PAP/EPA/Yuri Kochetkov

Opinia przedstawiciela ministerstwa skarbu USA, że prezydent Rosji Władimir Putin jest skorumpowany, "najlepiej odzwierciedla poglądy administracji" - oświadczył w czwartek na codziennym briefingu prasowym rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Wcześniej w tym tygodniu podsekretarz stanu do spraw terroryzmu i przestępczości finansowej w ministerstwie skarbu Adam Szubin powiedział BBC, że Stany Zjednoczone uważają Putina za skorumpowanego. Kreml określił później te uwagi jako "oficjalne oskarżenie".


W poniedziałek emisja programu: "Tajne bogactwa Putina"


- Widzieliśmy, jak (Putin - przyp. red.) wykorzystując aktywa państwowe, wzbogacał swoich przyjaciół, swych bliskich sojuszników i marginalizował tych, których nie uważa za przyjaciół - zaznaczył Szubin w rozmowie z BBC. Zostanie ona wyemitowana w poniedziałek w zatytułowanym "Tajne bogactwa Putina" materiale programu informacyjnego BBC Panorama.


Szubin wskazał, że lukratywne kontrakty państwowe Putin kieruje do tych, co do których jest przekonany, że będą mu służyć, i wyklucza tych, po których tego nie oczekuje. - Dla mnie to obraz korupcji - oświadczył przedstawiciel resortu finansów USA.


BBC zwraca uwagę, że rząd USA nałożył w 2014 roku sankcje na niektórych członków kremlowskiej administracji i poinformował o dokonywaniu przez Putina potajemnych inwestycji w sektorze energetycznym. Amerykanie nie oskarżyli jednak wtedy wprost rosyjskiego prezydenta o korupcję.


Aktywa Putina oszacowano na 40 mld dolarów


Jak zaznaczyła na swej stronie internetowej BBC, Szubin nie chciał skomentować tajnego raportu CIA z 2007 roku, w którym posiadane przez Putina aktywa oszacowano na około 40 mld dolarów. Oświadczył jednak, że rosyjski prezydent gromadzi potajemnie majątek.


Kreml odrzuca takie oskarżenia. W 2008 roku Putin uczynił to osobiście, nazywając "bzdurą" twierdzenia, jakoby był najbogatszym człowiekiem w Europie.


PAP

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze