Kerry zwrócił uwagę, że wymiana handlowa między Chinami a Koreą Północną może stać się przedmiotem sankcji nałożonych przez ONZ. Podkreślił jednocześnie, że ewentualnie sankcje nie będą uderzać w mieszkańców Korei Północnej.


Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi zaznaczył z kolei, że Pekin zgadza się na rezolucję w sprawie Korei Północnej, jednak nie godzi się na nałożenie na ten kraj sankcji. - Sankcje nie są rozwiązaniem samym w sobie - powiedział Wang, zwracając uwagę, że nowa rezolucja nie może prowadzić do dalszego wzrostu napięcia na Półwyspie Koreańskim.


Kerry przypomniał, że nałożenie restrykcji na Iran zmusiło władze w Teheranie do rozpoczęcia rozmów ze społecznością międzynarodową. Sekretarz stanu USA uważa, że podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku komunistycznego reżimu w Pjongjangu. - Zdecydowanie dotkliwsze sankcje nałożyliśmy na Iran, który nie dysponował bronią atomową, niż na Koreę Północną, która ma taki arsenał - zauważył Kerry.


Chiny nadal uważane są za głównego sojusznika Korei Północnej. Associated Press zwróciła jednak uwagę, że w ostatnim czasie Pekin zdradzał oznaki zniecierpliwienia polityką Pjongjangu. Według agencji Pekin obawia się konsekwencji załamania się reżimu Korei Północnej, co mogłoby doprowadzić do fali północnokoreańskich migrantów uciekających do Chin.

 

PAP 

Podziel się:
Skomentuj: