W poprzednim raporcie Polska zajęła 35. miejsce. Polska w najnowszym raporcie otrzymała 62 punkty, czyli o jeden więcej niż rok wcześniej.

 

"Prawdziwa korupcja jest ukryta" 

 

Raport mierzy postrzeganie korupcji, a nie rzeczywisty poziom tego zjawiska, ponieważ najbardziej skorumpowane działania są zazwyczaj ukryte.

 

Na pierwszym miejscu utrzymała się Dania (91 punktów), jako kraj, w którym jest najmniej korupcji, a tuż za nią uplasowały się Finlandia (90 punktów) i Szwecja (89 punktów). Korea Północna i Somalia znalazły się na najdalszych pozycjach, otrzymując tylko po 8 punktów.

 

Tak wygląda korupcyjna mapa świata TI

 

 mapa korupcji TI

 

Autorzy raportu podkreślają, że choć korupcja jest wciąż globalnie rozpowszechniona, to w ubiegłym roku więcej było krajów, w których ona słabła, niż takich, w których przybierała na sile.

 

Potrzebna współpraca obywateli

 

- Korupcję da się pokonać, jeśli będziemy współpracować - stwierdził szef Transparency International, Peruwiańczyk Jose Ugaz.  - Aby wykorzenić nadużycia władzy, łapówki i rzucić światło na sekretne układy, obywatele muszą współpracować i mówić swym rządom, że mają już dosyć - dodał.

 

Najmocniej w rankingu spadła Brazylia - na 76. miejsce, czyli o siedem pozycji w porównaniu do 2014 roku. Największą gospodarką Ameryki Łacińskiej wstrząsnął skandal korupcyjny na wielką skalę w przedsiębiorstwach państwowych, w tym w gigancie naftowym Petrobras, w który zamieszani byli wysocy rangą przedstawiciele władz. Firma przez lata dawała łapówki co najmniej 25 deputowanym, sześciu senatorom i trzem gubernatorom.

 

W rankingu straciły też Libia, Australia, Hiszpania i Turcja. Turcja, która w 2014 roku odnotowała jeden z największych spadków z powodu poważnej afery w szeregach rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), w najnowszym raporcie spadła o kolejne trzy miejsca.

 

Dwie trzecie państw otrzymało mniej niż 50 punktów. Wśród nich są wszystkie kraje tzw. grupy  gospodarek wschodzących BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA). Największa korupcja w tych krajach panuje w Rosji (119. miejsce); Chiny zajęły w rankingu 83. miejsce, Indie - 76., a RPA - 61.

 

PAP, Transparency International