- Choć fińska wschodnia granica jest zewnętrzną granicą strefy Schengen, to zarówno Finlandia jak i Rosja chcą rozwiązywać problem głównie na zasadach dwustronnych - podkreślił Orpo w oświadczeniu po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Kołokolcewem. Nie podał żadnych szczegółów planowanych rozwiązań.


W ubiegłym tygodniu Helsinki skrytykowały Moskwę za przepuszczanie rosnącej liczby migrantów przez liczącą 1340 km długości granicę. Według fińskich służb granicznych w styczniu do kraju przybyło z Rosji 400 osób ubiegających się o azyl. Dla porównania, przez cały 2015 rok przybyło 700 osób.


Media przypominają, że Finlandia zabroniła przekraczania granicy z Rosją pieszo lub na rowerach, przez co migranci zaczęli korzystać ze starych rosyjskich samochodów. Na przejściu w miejscowości Salla znajduje się ok. 50 takich pojazdów, które skonfiskowali fińscy pogranicznicy.


Szef rządu Finlandii Juha Sipila i rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew mają spotkać się w piątek i przedyskutować kwestię migrantów.

 

PAP