Autorem zdjęcia jest Kevin Abosch, 46-letni fotograf z Irlandii. W jego potrfolio znajdują się zdjęcia m.in. Stevena Spielberga, Dustina Hoffmana, Johnny'ego Deepa, Yoko Ono czy Michaela Palina, angielskiego aktora komediowego. To właśnie znajomości z wieloma osobistościami świata kultury i biznesu Abosch zawdzięcza wysokie wyceny swoich prac.

 

Cztery lampki wina do miliona

 

Portrety Abosch wycenia na co najmniej 250 tys. euro. Fotografię zatytułowaną "Potato #345 (2010)" artysta sprzedał bez licytacji. Artysta opowiedział o transakcji: - To nie pierwszy raz, kiedy ktoś kupił zdjęcie prosto z mojej ściany. Wypiliśmy po dwie lampki wina i nabywca stwierdził, że bardzo mu się podoba. Po dwóch kolejnych stwierdził, że naprawde je chce - powiedział w rozmowie z "Sunday Times".

 

Fotograf dodał, że cenę ustalił dopiero dwa tygodnie później. To jedna z trzech kopii zdjęcia. Poza tą nabytą przez nieznanego biznesmena jedna została przekazana do muzeum w Serbii, a kolejna jest w prywatnej kolekcji autora.

 

Bywało drożej

 

Sprzedane za milion euro zdjęcie ziemniaka nie jest najdroższym w historii. Jest nim zdjęcie pt. "Phantom" autorstwa Petera Lika wykonane w 1999 roku i przedstawiające skały w Kanionie Antylopy w amerykańskiej Arizonie. W 2014 roku sprzedano je za 6,5 mln dol.

 

Druga najdroższa fotografia świata to "Rhein II" Andreasa Gursky'ego. Praca przedstawia równoległe linie Renu i pasów zieleni po jego obu stronach. Cena to 4,3 mln dol.

 

independent.co.uk, thesundaytimes.co.uk