Poznań: miejskie fortyfikacje coraz większą atrakcją turystyczną

Kultura
Poznań: miejskie fortyfikacje coraz większą atrakcją turystyczną
Facebook.com/poznan.eventplace

Aplikacje na smartfona połączone z Google Maps, kody QR i tablice z wizualizacjami to nowe narzędzia mające uatrakcyjnić zwiedzanie poznańskich fortyfikacji. Pod koniec stycznia zostanie oficjalnie otwarty Poznański Szlak Forteczny. Na ponad 30 kilometrach drogi stanie 40 tablic, które mają opowiedzieć historię dawnych fortów, schronów, umocnień polowych i pozostałych obiektów fortecznych.

Twierdza Poznań składa się pozostałości fortyfikacji poligonalnych pierścienia wewnętrznego budowanych w latach 1828-1869 oraz z pierścienia zewnętrznego złożonego z 18 fortów, które powstały w latach 1876-1890 w dwóch fazach budowy.

 

- Układ pierścienia zewnętrznego twierdzy jest dość prosty. Mamy dziewięć fortów głównych i pomiędzy nimi są forty pośrednie, których też jest dziewięć. Pomiędzy nimi znajdują się też inne obiekty, związane z funkcjonowaniem twierdzy: schrony dla żołnierzy, magazyny amunicji czy drogi - tłumaczył przewodniczący miejskiego Zespołu ds. fortyfikacji Konrad Dąbrowski.

 

- Na szlaku znajdują się też grupy schronów, które pełniły różne funkcje, jak np. schrony na Dębcu czy Miłostowie. Co ciekawe, zachowały się tam umocnienia z czasów I wojny światowej, więc dziś te obiekty mają już po 100 lat. Jest to też jeden z niewielu takich przykładów w skali kraju i myślę, że w skali Europy również, gdzie tego typu rozbudowa umocnień polowych zachowała się i nadal jest czytelna - podkreślił Dąbrowski.

 

Nowe technologie uatrakcyjną szlak i ułatwią jego zwiedzanie

 

Inicjatorzy Poznańskiego Szlaku Fortecznego poza tradycyjnymi formami oznakowania szlaku postanowili także skorzystać z nowoczesnej technologii. Nowe rozwiązania mają nie tylko uatrakcyjnić szlak, ale i ułatwić jego zwiedzanie turystom.

 

- Wykorzystujemy m.in. kody QR, które po zeskanowaniu automatycznie przekierowują na stronę internetową poświęconą konkretnemu obiektowi, na której są m.in. zdjęcia, szkice czy materiały kartograficzne. Docelowo chcemy ułatwić przy pomocy smartfona i aplikacji opartej o mapy Google wędrowanie między obiektami - zaznaczył Dąbrowski.

 

Schron przeciwatomowy władz w Krzyżownikach i wały grodu Mieszka I

 

Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT) powiedział, że wiele z zabudowań fortecznych już obecnie cieszy się ogromną popularnością, choć niekiedy nawet sami poznaniacy nie zdają sobie do końca sprawy z historii tych obiektów. - Przykładem jest choćby poznańska Cytadela, czyli największy park miejski, który jest przecież pozostałością twierdzy, a jako teren zieleni funkcjonuje już od kilku dekad - wskazał.

 

Zaznaczył, że Poznań wyróżnia także fakt, że coraz więcej i bardziej różnorodnych obiektów otwiera się ze swoją ofertą dla turystów. - To przecież nie tylko XIX-wieczne obiekty, a np. unikatowy schron przeciwatomowy dla władz miasta w Krzyżownikach czy wały grodu Mieszka I, których przecież nigdzie indziej nie ma - dodał.

 

W tym roku już po raz czwarty odbędą się w stolicy Wielkopolski Dni twierdzy Poznań. Wydarzenie, podczas którego otwierane są dla turystów wszystkie dostępne fortyfikacje odbędzie się w weekend 27-28 sierpnia. Szczegółowy program dostępny będzie na stronie internetowej www.dnitwierdzypoznan.pl.

 

PAP

po/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie