Twierdza Poznań składa się pozostałości fortyfikacji poligonalnych pierścienia wewnętrznego budowanych w latach 1828-1869 oraz z pierścienia zewnętrznego złożonego z 18 fortów, które powstały w latach 1876-1890 w dwóch fazach budowy.

 

- Układ pierścienia zewnętrznego twierdzy jest dość prosty. Mamy dziewięć fortów głównych i pomiędzy nimi są forty pośrednie, których też jest dziewięć. Pomiędzy nimi znajdują się też inne obiekty, związane z funkcjonowaniem twierdzy: schrony dla żołnierzy, magazyny amunicji czy drogi - tłumaczył przewodniczący miejskiego Zespołu ds. fortyfikacji Konrad Dąbrowski.

 

- Na szlaku znajdują się też grupy schronów, które pełniły różne funkcje, jak np. schrony na Dębcu czy Miłostowie. Co ciekawe, zachowały się tam umocnienia z czasów I wojny światowej, więc dziś te obiekty mają już po 100 lat. Jest to też jeden z niewielu takich przykładów w skali kraju i myślę, że w skali Europy również, gdzie tego typu rozbudowa umocnień polowych zachowała się i nadal jest czytelna - podkreślił Dąbrowski.

 

Nowe technologie uatrakcyjną szlak i ułatwią jego zwiedzanie

 

Inicjatorzy Poznańskiego Szlaku Fortecznego poza tradycyjnymi formami oznakowania szlaku postanowili także skorzystać z nowoczesnej technologii. Nowe rozwiązania mają nie tylko uatrakcyjnić szlak, ale i ułatwić jego zwiedzanie turystom.

 

- Wykorzystujemy m.in. kody QR, które po zeskanowaniu automatycznie przekierowują na stronę internetową poświęconą konkretnemu obiektowi, na której są m.in. zdjęcia, szkice czy materiały kartograficzne. Docelowo chcemy ułatwić przy pomocy smartfona i aplikacji opartej o mapy Google wędrowanie między obiektami - zaznaczył Dąbrowski.

 

Schron przeciwatomowy władz w Krzyżownikach i wały grodu Mieszka I

 

Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT) powiedział, że wiele z zabudowań fortecznych już obecnie cieszy się ogromną popularnością, choć niekiedy nawet sami poznaniacy nie zdają sobie do końca sprawy z historii tych obiektów. - Przykładem jest choćby poznańska Cytadela, czyli największy park miejski, który jest przecież pozostałością twierdzy, a jako teren zieleni funkcjonuje już od kilku dekad - wskazał.

 

Zaznaczył, że Poznań wyróżnia także fakt, że coraz więcej i bardziej różnorodnych obiektów otwiera się ze swoją ofertą dla turystów. - To przecież nie tylko XIX-wieczne obiekty, a np. unikatowy schron przeciwatomowy dla władz miasta w Krzyżownikach czy wały grodu Mieszka I, których przecież nigdzie indziej nie ma - dodał.

 

W tym roku już po raz czwarty odbędą się w stolicy Wielkopolski Dni twierdzy Poznań. Wydarzenie, podczas którego otwierane są dla turystów wszystkie dostępne fortyfikacje odbędzie się w weekend 27-28 sierpnia. Szczegółowy program dostępny będzie na stronie internetowej www.dnitwierdzypoznan.pl.

 

PAP