PGNiG rezygnuje z ratingu Standard&Poor's. Wypowiedziało umowę

Biznes
PGNiG rezygnuje z ratingu Standard&Poor's. Wypowiedziało umowę
Polsat News

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wypowiedziało umowę ze Standard & Poor's Ratings Services, w związku z czym agencja wycofa rating nadany spółce - poinformowało PGNiG w komunikacie.

Jednocześnie PGNiG przypomniało, że "zarówno spółka, jak i obligacje wyemitowane przez PGNiG Finance AB cały czas posiadają rating na poziomie inwestycyjnym, przyznany przez Moody’s Investors Service".

 

Rozwiązanie umowy z agencją ratingową Standard&Poor’s spowoduje wycofanie ratingu przyznanego spółce przez agencję. Od 28 listopada 2012 roku był on na poziomie BBB- z perspektywa stabilną.

 

15 stycznia tego roku Agencja Standard & Poor’s obniżyła długoterminowy rating kredytowy Polski z A- do BBB+ i ocenia jego perspektywę jako negatywną. W reakcji na tę informację złoty natychmiast osłabł i spadł jego kurs w stosunku do walut, w tym wobec euro, franka i dolara. Według agencji, powodem obniżenia oceny są działania polskiego rządu, które "osłabiają niezależność i efektywność kluczowych instytucji".

 

Zdaniem ministerstwa finansów decyzja agencji ratingowej Standard & Poor’s jest niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej oraz sprzeczna z ocenami pozostałych agencji ratingowych. "W opinii MF rozczarowujące jest podejście agencji do kwestii dialogu ze stroną polską w celu wyjaśnienia wątpliwości zgłaszanych przez agencje do tzw. klimatu politycznego" - głosi wydany 15 stycznia 2015 r. komunikat.

 

 

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze