Marszałek zastrzegł jednak, że "trzeba wszystko robić roztropnie, bo referendum to koszt 100 mln złotych".


Niska wartość złotego to "efekt przejściowy"


Pytany przez Piotra Witwickiego o to, czy osłabienie  złotego to efekt dobrej zmiany odpowiedział: - To są efekty przejściowe. Jestem przekonany, że to się zmieni i pójdzie w odwrotną stronę.


Karczewski ocenił, że przesadzone są opinie mówiące o dziesięciokrotnie większych obciążeniach dla banków niż pierwotnie zakładano w związku z podatkiem bankowym. - Takie przepisy istnieją w wielu krajach europejskich i stosują to z korzyścią dla budżetu - powiedział marszałek senatu. - Na pewno nie wpłynie to w tak znaczny sposób na koszty jakie ponoszą klienci tych banków - dodał.


59 mld złotych na realizację ustawy dla frankowiczów


Kancelaria prezydenta przedstawiając projekt ustawy o pomocy frankowiczom nie podała, ile projekt będzie kosztował. Inne istytucje oceniły, że koszt wprowadzenia projektu w życie wyniesie 59 mld złotych. Karczewski uważa, że ten poziom kosztów jest wysoki.


_ Niezwykle wysoki, nie stać nikogo, żeby ponieść takie koszty, to na pewno by się odbiło na gospodarce - ocenił Karczewski. Dodał, że "jeżeli tak jest faktycznie, to nie wierzę w to, żeby osoby ,które pisały tę ustawę w kancelarii pana prezydenta nie dokonały szacunków". - Zobaczymy, jak będzie faktycznie, będą dokonane kolejne szacunki i wyliczenia. Przeanalizujemy to i podejdziemy roztropnie - podsumował marszałek Senatu.