Poza Warszawą, około 70 pierwszych uchodźców trafi do Białegostoku, Zalesia, Wohynia i Ustronia. Ośrodki wybrane zostały w drodze przetargu przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.

 

Dzienny koszt zakwaterowania wyniesie od 40 do 60 złotych. Polska przyjmie osoby, które obecnie przebywają w ośrodkach w Grecji i Włoszech. W najbliższych dniach rozpocznie się sprawdzanie uchodźców pod względem bezpieczeństwa.

 

Bosak: uważamy że ten proces należy powstrzymać

 

- Tu, niedaleko Góry Kalwarii, w Lininie jest ośrodek w którym mają znaleźć się pierwsze grupy uchodźców sprowadzane do Polski przez rząd, pod presją Unii Europejskiej. Lokalna społeczność i organizacje zainicjowali przeciwko temu protest. Mieszkańcy obawiają się większej grupy imigrantów ponieważ już teraz mają problem z tymi, którzy dotychczas w ośrodku w Lininie mieszkali - powiedział Polsat News wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak.

 

Współorganizator Marszów Niepodległości podkreślił, że przyjechał na manifestację po to, "aby wesprzeć ten protest oraz wygłosić przemówienia". - To co dzieje się tutaj w Górze Kalwarii jest elementem szerszej operacji, czyli tzw. relokacji imigrantów nielegalnie przybywających do Grecji czy Włoch. My uważamy, że ten proces jest negatywny i należy go powstrzymać - dodał Bosak.

 

Po raz pierwszy dyskusja o imigrantach w Górze Kalwarii została nagłośniona pół roku temu. Do sieci trafił wówczas film wideo, na którym widać, jak Czeczeńcy z ośrodka w Lininie grożą Ukraińcom i Gruzinom, którzy nie chcą ubierać się zgodnie z zasadami islamu. - Tu jest państwo islamskie – krzyczał jeden z widocznych na filmiku mężczyzn.

 

 

Protestował też m.in. Białystok
 
- Obawiamy się, że będą to islamscy imigranci. Chociaż ze strony urzędu są zapewnienia, że tak nie będzie, to my chcemy pokazać, że jeżeli dojdzie do pomysłu by w Białymstoku lokować islamskich imigrantów, to my się na to nie zgadzamy - powiedział mieszkaniec Białegostoku i poseł Ruchu Kukiz'15, Adam Andruszewicz. 

 

- Uważamy, że takim osobom trzeba pomóc, ale w pierwszej kolejności powinni być to chrześcijanie - uważa Andruszewicz.

 

Polsat News