USA: Bloomberg chce wystartować w wyborach prezydenckich

Świat
USA: Bloomberg chce wystartować w wyborach prezydenckich
Center for American Progress/Flickr (CC BY-ND 2.0)

Były burmistrz Nowego Jorku, miliarder i filantrop Michael Bloomberg prawdopodobnie przygotowuje się do startu w wyborach prezydenckich i zlecił swemu zespołowi opracowanie planu kampanii - podał w sobotę "New York Times".

Bloomberg poinformował swych przyjaciół i pracowników, że jest skłonny przeznaczyć 1 mld dol. ze swej własnej fortuny na kampanię prezydencką - podał "NYT", powołując się na osoby, którym Bloomberg przedstawił ten plan.

 

Miałby on startować w wyborach jako kandydat niezależny; był początkowo Demokratą, potem odszedł z Partii Demokratycznej i przystąpił do Republikanów, ubiegając się w 2001 roku o urząd burmistrza Nowego Jorku; jednak porzucił również Republikanów, a w ostatnich latach stał się obiektem ich ataków jako zwolennik ograniczenia dostępu do broni. 

 

W ubiegłą niedzielę telewizja CNN, a także "NYT" poinformowały, że Bloomberg zamówił sondaż, by sprawdzić, jakie mógłby zyskać poparcie wyborców, konkurując z Hillary Clinton i Donaldem Trumpem. Bloomberg miał zamówić badania sondażowe w grudniu. Rozmówcy CNN i "NYT" odmówili ujawnienia informacji o wynikach sondażu.

 

Zachęciły go rosnące notowania Trumpa

 

Według osób z otoczenia miliardera Bloomberg miał podjąć decyzję o zbadaniu opinii publicznej, obserwując błyskawicznie rosnące notowania ubiegającego się o nominację Partii Republikańskiej kontrowersyjnego miliardera Donalda Trumpa.

 

Pogłoski o ewentualnym kandydowaniu Bloomberga w wyborach prezydenckich pojawiały się już wielokrotnie; rozważał on start w kampanii w 2008 roku, ale ostatecznie wycofał się i poparł kandydaturę Baracka Obamy.

 

Lobby strzelnicze zorganizowało nawet latem 2015 r. wymierzoną w Bloomberga kampanię spotów telewizyjnych, w których oskarżyło go o wykorzystywanie własnej fortuny do walki o "ograniczenie swobód obywatelskich".

 

41 mld dolarów majątku

 

Majątek Bloomberga, który jest założycielem serwisu informacyjnego Bloomberg i szefem oraz właścicielem tej firmy, wyceniany jest na 41 mld dol. Jest on siódmy na liście najbogatszych Amerykanów magazynu "Forbes".

 

Michael Bloomberg wygrał trzykrotnie wybory burmistrza Nowego Jorku. Otrzymał honorowe doktoraty kilku uczelni, w tym Uniwersytetu Harvarda. W 2014 roku królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki i Komandorię Orderu Imperium Brytyjskiego za "nadzwyczajne osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości i filantropii"; nie będąc obywatelem Wielkiej Brytanii Bloomberg nie może się jednak posługiwać tytułem sir - podał "NYT".

 

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 8 listopada 2016 roku.

 

PAP

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze