Levy będzie siedzieć całkiem nago na toalecie. Naprzeciwko artystki, na drugim sedesie, będą mogli usiąść odwiedzający galerię ludzie, podobnie jak zorganizowano to w projekcie Abramovic, która siedziała na krześle. Levy pracę Abramovic opisała jako "symbol pretensjonalności współczesnej sztuki". Zabronione jest dotykanie artystki. Według niektórych doniesień Levy ma mieć ze sobą kaloryfer, żeby się rozgrzać.


"Egoizm i pretensjonalność schrzaniły jakość prac w sztuce nowoczesnej" - napisała na facebooku Levy. "Jestem też zmęczona bzdurnym dialogiem w sztuce, że jest ona kierowana jest przez bogatych ludzi, którzy chcą tylko widowiskowego dzieła, a nie dbają zupełnie o jego znaczenie. Ale przede wszystkim myślę, że to będzie szalenie zabawne być nagą publicznie" - dodała artystka.

 

Performans "Artysta Pokornie Obecny" odbędzie się w dniach 30-31 stycznia w Christopher Stout Gallery w Nowym Jorku.


Wielu artystów używa nagości, żeby zwrócić uwagę na istotne ich zdaniem problemy. W ostatnim czasie Milo Moire stała naga na ulicy po atakach na kobiety w Kolonii.


"Artystka Obecna"


W 2010 r. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, serbska artystka Marina Abramovic nieruchomo siedziała przy stole, do którego dosiadać się mogli odwiedzający galerię ludzie. Goście mogli spędzić z artystką tak dużo czasu, jak chcieli. Niektórzy siadając naprzeciwko Abramovic zaczynali płakać, jeden z mężczyzn oświadczył się kobiecie, a inny napluł jej w twarz. Performance stał się głównym tematem filmu dokumentalnego "Marina Abramovic: Artystka Obecna".

 

www.independent.co.uk