Do 30 czerwca w ramach mediacji mają zostać uzgodnione kwestie dotyczące organizacji pracy personelu pokładowego. W listopadzie związkowcy Lufthansy strajkowali przez siedem dni. Była to najdłuższa akcja protestacyjna w historii niemieckiego przewoźnika , spowodowała odwołanie tysięcy lotów i naraziła Lufthansę na ogromne straty.

 

Otwarty pozostaje jeszcze spór z pilotami, którzy dotychczas strajkowali 13 razy, domagając się wyższych płac i zachowania korzystnego dla nich systemu przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

 

Premia i podwyżka

 

Porozumienie z Ufo w sprawie wynagrodzeń zakłada, że około 19 tys. pracowników personelu kabinowego otrzyma jednorazową wypłatę 3 tys. euro za 2015 rok oraz 2,2-procentową podwyżkę liczoną od 1 stycznia 2016 roku.

 

Lufthansa poinformowała, że osobno omawia ze związkowcami sprawę warunków pracy w oferującej tanie loty spółce-córce Eurowings oraz kwestię transferu pracowników między należącymi do Lufthansy przewoźnikami w Niemczech.

 

Spór emerytalny

 

Konflikt w sprawie umowy zbiorowej trwa w spółce od prawie dwóch lat. Chodzi m.in. o płace oraz system przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Kierownictwo Lufthansy oferuje nowo zatrudnianym pracownikom gorsze warunki emerytalne od tych, które mają obecnie pracujący stewardzi i stewardesy. Teraz mają prawo do wcześniejszej emerytury w wieku 55 lat, przy zachowaniu 60 proc. ostatniej pensji, wynoszącej średnio 50 tys. euro rocznie.

 

Z powodu silnej konkurencji ze strony tanich linii lotniczych oraz przewoźników z Azji, oferujących luksusowe warunki, Lufthansa realizuje radykalny program oszczędnościowy, rozbudowując m.in. sektor tanich linii lotniczych i ograniczając przywileje pracowników. W reakcji na ogłoszone uzgodnienia kurs akcji Lufthansy natychmiast wzrósł.

 

PAP