Resort spraw zagranicznych poinformował w komunikacie, że podczas rozmów omówione zostaną kwestie bilateralne, m.in.: problematyka upamiętnień, współpraca transgraniczna i regionalna oraz funkcjonowanie instytucji dialogu polsko-rosyjskiego.

 

Wiceszefowie dyplomacji Polski i Rosji mają także omówić wybrane zagadnienia dotyczące problematyki międzynarodowej, w tym relacje UE-Rosja i NATO-Rosja, realizację porozumień mińskich oraz sytuację bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

 

Poprzednie konsultacje polsko-rosyjskie odbyły się 23 lutego 2015 r. w Warszawie.

 

"Warszawa wiezie świeże idee"

 

- Moskwa jest gotowa zareagować na konstruktywne sygnały ze strony władz Polski dotyczące poprawy stosunków dwustronnych - oświadczył rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Władimir Titow.

 

- Z Warszawy nadeszły sygnały, że nowe kierownictwo Polski, które doszło do władzy w rezultacie wyborów parlamentarnych z 25 października 2015 roku, chciałoby wnieść do stosunków rosyjsko-polskich pewne świeże idee - powiedział Titow, cytowany przez agencję TASS.

 

- Jeśli tak jest rzeczywiście, to naturalnie jesteśmy gotowi do wysłuchania tych idei - dodał rosyjski minister.

 

Wypowiedź tę cytuje piątkowa "Rossijskaja Gazieta", opatrując ją tytułem: "Warszawa wiezie świeże idee" i dodając, że takie idee "rzeczywiście nie zaszkodziłyby stosunkom rosyjsko-polskim". Rządowy dziennik przypomina, że są to "pierwsze konsultacje dwustronne po zmianie elit rządzących w Polsce".

 

PAP