Przez 4,5 miesiąca odnotowano dokładnie 1 mln  415 tys. zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. W porównaniu z tym samym okresem rok temu, w obecnym sezonie zarejestrowano o 5 proc. więcej grypowych zachorowań.

 

"Zostań w domu, nie zarażaj”

 

"Przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność, zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy, nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów" - zaleca Główny Inspektor Sanitarny.

 

Radzi też by się zaszczepić i przestrzegać zasad higieny. Ważne jest, by jak najczęściej myć ręce wodą z mydłem; poza domem i w podróży warto mieć przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych alkoholem.

 

W przypadku braku chusteczek GIS zaleca też by kichać i kasłać w zgięcie łokciowe - dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.

 

Od 3 lat w Polsce odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się na stałym, niskim poziomie wynoszącym ok. 3,7 proc.  "Nigdy nie jest za późno, żeby się zaszczepić, choć najlepiej jest przyjąć szczepionkę we wrześniu lub październiku” – przypomina Inspekcja Sanitarna.

 

PAP