Rosja: wirus świńskiej grypy w obwodzie kaliningradzkim

Świat
Rosja: wirus świńskiej grypy w obwodzie kaliningradzkim
flickr/Duncan Hull

- W obwodzie kaliningradzkim wykryto cztery przypadki zachorowań na świńską grypę H1N1 - poinformowała powołując się na lokalne władze agencja prasowa RIA-Nowosti. W Rosji od grudnia 2015 roku zmarło na świńską grypę co najmniej 12 osób. Świńska grypa atakuje również mieszkańców sąsiadujących z Rosją państw.

Minister zdrowia w lokalnym rządzie Ludmiła Sigłajewa zapewniła, że jej resort rozpoczął systemowe działania w celu obniżenia zachorowalności na ostre infekcje wirusowe dróg oddechowych i grypę. Kampania szczepień od końca sierpnia do połowy października objęła ponad 30 proc. mieszkańców regionu.

 

Świński wirus w Rosji

 

W Rosji od grudnia 2015 roku zmarło na świńską grypę co najmniej 12 osób. Cztery osoby zmarły w Rostowie nad Donem, gdzie zarejestrowano w sumie 120 przypadków tej choroby. Wcześniej z tego samego powodu stwierdzono zgon czterech osób dorosłych i jednego dziecka w Dagestanie na Kaukazie. Kolejnych dwóch pacjentów zmarło w Jekaterynburgu i republice Adygei. W połowie grudnia 2015 r. jedna osoba zmarła na świńską grypę w Nowym Urengoju.

 

Grypa w Armenii i Gruzji

 

Świńska grypa atakuje również mieszkańców sąsiadujących z Rosją państw. W Armenii w ciągu 2 miesięcy zmarło osiemnaście osób w Armenii. W sąsiedniej Gruzji na H1N1 zmarły od początku roku trzy osoby. W obu krajach lekarze informowali, że u chorych stwierdzono powikłania oraz że zwrócili się oni o pomoc medyczną zdecydowanie za późno.

 

Wirus świńskiej grypy H1N1 wywołał pandemię grypy w czerwcu 2009 roku. Zmarło wtedy ponad 18,5 tys. osób w 214 krajach.

 

PAP

Az/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze