Prezes banku powiedział jednocześnie, że nie ma żadnej alternatywy dla radykalnej przebudowy instytucji. Analitycy rynkowi prognozowali wcześniej, że strata wyniesie tylko nieco ponad 5 mld euro.

 

W 2014 roku Deutsche Bank wypracował jeszcze zysk około 1,7 mld euro - czyli ponad dwukrotnie większy niż rok wcześniej. Teraz ujemny wynik finansowy odnotował po raz pierwszy od kryzysowego roku 2008, kiedy to jego strata sięgnęła około 3,9 mld euro.

 

W trzecim kwartale ubiegłego roku Deutsche Bank poniósł stratę 6 mld euro. Wtedy poinformowano, że powodem są: "odpisy na niedobory w sferze bankowości inwestycyjnej i transakcjach z klientami prywatnymi". Podano także, że bank obciążają dodatkowo "koszty sporów prawnych i realizowanej już od pewnego czasu redukcji zatrudnienia".

 

Program zwolnień


Już w październiku władze Deutsche Banku zapowiedziały likwidację do 2018 roku około 9 tys. miejsc pracy, w tym 4 tys. w Niemczech. Do końca 2017 roku ma zniknąć około 200 z 700 oddziałów banku w Niemczech. Redukcja ta ma dotyczyć przede wszystkim placówek w dużych miastach.

 

Wartość rynkowa Deutsche Banku spadła o jedną trzecią przez ostatnie trzy miesiące. DB został istnieje od 1870 roku. Zatrudnia ok. 100 tys. osób w ponad 70 krajach. Jego aktywa to 1,7 biliona euro, czyli około 6 razy tyle ile wynoszą w sumie aktywa 20 największych polskich banków. Jeszcze w 1999 roku Deutsche Bank był największym bankiem na świecie pod względem posiadanych aktywów. Teraz niemiecki gigant spadł do drugiej dziesiątki.


Od czasu do czasu w prasie pojawiają się spekulacje, że bank ten sprzeda swój polski oddział. Informacje te nie zostały jednak nigdy oficjalnie potwierdzone. Deutshe bank jest 12. co do wielkości bankiem w Polsce.

 

PAP