Brytyjski minister obrony: chcemy obecności sił NATO w Europie Wschodniej

Świat
Brytyjski minister obrony: chcemy obecności sił NATO w Europie Wschodniej
Flickr/University of Salford Press Office/CC BY 2.0

- Chcemy regularnych, większych ćwiczeń żołnierzy z wielu państw członkowskich - na całej wschodniej granicy NATO. Sprawdzamy także możliwość nieco bardziej trwałej obecności, m.in. przez ciągłe rotacje kolejnych grup ćwiczebnych lub wizyty okrętów, pamiętając o tym, że nasze samoloty już w tym momencie strzegą państw bałtyckich - zaznaczył w wywiadzie udzielonym PAP Michael Fallon.

Brytyjski minister obrony podczas polsko-brytyjskiego szczytu w Edynburgu, wraz z szefem dyplomacji Philipem Hammondem, spotka się z polskimi ministrami obrony i spraw zagranicznych.


Wśród tematów rozmów na historycznym zamku w centrum Edynburga mają pojawić się m.in. polskie plany wobec szczytu NATO w Warszawie w lipcu br., wsparcie wschodnich państw członkowskich Sojuszu, problem uchodźców, a także brytyjskie renegocjacje członkostwa w Unii Europejskiej.


Transatlantyckie Wzmocnienie Zdolności Szkolenia


- Odpowiedzieliśmy na wezwanie prezydenta Andrzeja Dudy o większą obecność żołnierzy w Polsce i tzw. wschodniej flance, zgłaszając nasz udział w inicjatywie TACET (Transatlantyckie Wzmocnienie Zdolności i Szkolenia ). W 2016 roku wyślemy także 850 żołnierzy na ćwiczenia Anakonda w czerwcu i kolejne 150 na dalsze manewry we wrześniu, kierując także na Morze Bałtyckie fregatę rakietową HMS Iron Duke - zapowiedział Fallon.


- Musimy wysłać Polsce i krajom bałtyckim mocny sygnał, że NATO poważnie traktuje swoje zobowiązania wobec członków i wypełni ustalenia z walijskiego szczytu NATO w 2014 roku, tworząc grupę szybkiego reagowania, która jest godna swojej nazwy. Do tego się zobowiązaliśmy i musimy to zrobić niezależnie od wszystkiego innego, ze względu na rosyjską agresję, na którą Sojusz Północnoatlantycki musi odpowiadać w jednoznaczny sposób – powiedział.


"Podzielamy polskie obawy dotyczące zagrożenia ze Wschodu"


Fallon odniósł się do informacji o możliwym porozumieniu w zakresie umiejscowienia baz NATO w Polsce w zamian za przychylne podejście polskiego rządu do brytyjskich planów m.in. ograniczenia dostępu do zasiłków socjalnych dla migrantów z państw członkowskich. Takie rozwiązanie miał zasugerować w wywiadzie dla agencji Reuters Witold Waszczykowski, ale polskie MSZ zaprzeczało potem, jakoby minister miał to w ten sposób ująć.


- Podzielamy polskie obawy (dotyczące zagrożenia ze Wschodu). Porozumienie mińskie musi być właściwie respektowane przez obie strony konfliktu i będziemy chcieli wspierać w każdy możliwy sposób dalszą stabilizację Ukrainy - zapowiedział Fallon.


Fallon podkreślił również, że Polska - wraz z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi - jest "wśród liderów NATO w zakresie wydatków na obronność i musimy razem zachęcać pozostałych, aby również spełniali swoje zobowiązania dotyczące przestrzegania reguły wydatkowej" i przeznaczali na obronność 2 proc. PKB.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze