Debatę w Parlamencie Europejskim otworzył jego przewodniczący Martin Schulz. - To bezprecedensowa, po raz pierwszy odbywająca się debata w Parlamencie Europejskim. Tego typu debaty ani procedury jeszcze w Unii nie było - powiedział szef Parlamentu Europejskiego. Schulz przywitał premier Beatę Szydło i podziękował za gotowość do uczestnictwa w debacie.

 

Część I: o rezolucji Komisji i wartościach Unii

 

W pierwszej części dyskusji głos zabrał reprezentant prezydencji, minister spraw zagranicznych Holandii Bert Koenders. Podczas wystąpienia otwierającego debatę podkreślił, że Unia to wspólne wartości, nie tylko wspólny rynek. Mówił o odpowiedzialności i poszanowaniu demokracji, praworządności i praw podstawowych.

 

Również w pierwszej, otwierającej części spotkania głos zabrał wiceszef Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, który mówił o uruchomionym 13 stycznia pierwszym etapie procedury ochrony państwa prawnego wobec Polski.

 

Część II: premier Szydło o sytuacji w Polsce

 

Następnie głos zabrała premier Polski Beata Szydło. W swoim pierwszym wystąpieniu opowiedziała o sytuacji w Polsce odnosząc się do zmian w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych. Premier oceniła, że ważne jest "rozwianie wszelkich wątpliwości co do zmian, które wprowadzamy teraz w Polsce".

 

Szydło zapewniła, że "nowy rząd podejmuje decyzje zgodnie z prawem, szanując konstytucję, ustawy, traktaty europejskie".

 

Część III: pytania i odpowiedzi

 

W drugiej z trzech tur pytań i odpowiedzi głos zabrało pięciu polskich europosłów. Wypowiedział się m.in. Janusz Korwin-Mikke (poseł niezrzeszony), Michał Marusik (z prawicowej grupy ENF) i Robert Jarosław Iwaszkiewicz (z grupy EFDD).

 

Na wszystkie pytania eurodeputowanych odpowiedziała premier Szydło.

 

Po zakończeniu debaty przewodniczący europarlamentu Martin Schulz pożegnał szefową polskiego rządu przy wejściu na salę plenarną.

Podziel się:
Skomentuj: