Premier Szydło pisze do europosłów. "Rozmowa to jedyna skuteczna droga do rozwiania wątpliwości”

Świat
Premier Szydło pisze do europosłów. "Rozmowa to jedyna skuteczna droga do rozwiania wątpliwości”
PAP/Radek Pietruszka

List jest skierowany do wszystkich członków Parlamentu Europejskiego. Został wystosowany w ramach przygotowań do wtorkowej debaty o Polsce, która odbędzie się w PE. Do jego treści dotarł portal 300Polityka.

List został sporządzony w 5 głównych językach używanych w PE. To kolejny element działań KRPM budujących przekaz o dialogu z instytucjami i politykami UE.

 
Premier Beata Szydło przypomniała europosłom, że jej rząd ma poparcie większości parlamentarnej, która została wybrana w demokratycznych wyborach. Dalej podkreśliła, że "wprowadzane przez rząd zmiany w prawie w żaden sposób nie odbiegają od europejskich standardów".

 

"Uregulowania dotyczące Trybunału Konstytucyjnego czy mediów publicznych są oparte na zasadach demokratycznego państwa prawnego i w pełni szanują konstytucyjne wartości" - napisała.

 

Zwróciła uwagę ,że przeprowadzane reformy są realizacją obietnic wyborczych złożonych przez PiS w trakcie kampanii.


"Polacy wybrali program mojej formacji politycznej i oczekują jego wdrożenia. Zmiany jakie dziś przeprowadza rząd są elementem naszego programu i były oczekiwane przez miliony Polaków, którzy oddali głos w wyborach na Prawo i Sprawiedliwość”.

 

O Trybunale Konstytucyjnym


"Poprzednia większość sejmowa w Polsce, uzupełniając skład Trybunału Konstytucyjnego, wybrała sędziów łamiąc konstytucję. Sam Trybunał w orzeczeniu z 3 grudnia 2015 roku przyznał, że zmiany w składzie Trybunału dokonane przez poprzednią większość, tuż przed końcem kadencji, były sprzeczne z Konstytucją RP"- czytamy w liście do eurodeputowanych.

 

Wyjaśnieniom towarzyszy grafika przedstawiająca poprzedni i obecny rozkład sił w TK:

 

 

 

Premier podkreśliła, że w Europie są kraje "w których sędziowie Trybunału Konstytucyjnego są mianowani przez prezydenta. Pokazuje to, że polskie uregulowania dotyczące Trybunału nie łamią żadnych europejskich standardów, a w porównaniu do wielu innych krajów UE są bardziej rozbudowane i dają sądowi konstytucyjnemu większe kompetencje”.

 

Podobnie,jak twierdzi,  rzecz się ma w mediach publicznych a w Polsce, a "zmiany wprowadzane przez większość parlamentarną w niczym nie naruszają europejskich standardów dotyczących publicznych nadawców. Co więcej, rozpoczęte przez nas zmiany są próbą przywrócenia mediom publicznym w Polsce autentycznego charakteru apolityczności i bezstronności" - wyjaśnia premier.

 

Nie zawiedziemy Polaków

 

Premier zapowiedziała, że rząd zamierza dotrzymac obietnic złożonych w kampanii wyborczej.

 

Szefowa rządu zakończyła lis wyrażając nadzieję na "prawdziwą i szczerą rozmowę" w Parlamencie Europejskim, która "wyjaśni wszystkie nieporozumienia".

 

Debata na temat sytuacji w Polsce odbędzie się w Parlamencie Europejskim we wtorek o godz. 16. Polskę będzie na niej reprezentować premier Beata Szydło.

 

300polityka.pl

Az/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze