Nowe prawo korzystne dla skarbówki. Fiskus za swoje błędy nie zapłaci

Polska
Nowe prawo korzystne dla skarbówki. Fiskus za swoje błędy  nie zapłaci
Tomasz Czerko/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Podatnicy muszą regulować odsetki za zwłokę nawet jeśli mają do czynienia z wyjątkowo opieszałymi i nieudolnymi urzędnikami. Taki jest skutek obowiązujących od 1 stycznia nowych przepisów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Według wcześniej obowiązującej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, jeżeli od wszczęcia postępowania do wydania decyzji mijało więcej niż trzy miesiące, odsetki się fiskusowi nie należały.

 

Uchwała była rozwiązaniem kłopotliwej sytuacji, w której decyzja urzędu - wydana nawet w ciągu trzech miesięcy - była wadliwa, a izba skarbowa lub sąd ją uchyliły. Wtedy sprawę ponownie powinien rozpatrzyć urząd. Spór, czy to powoduje, że trzymiesięczny termin jest liczony na nowo, trwał przez wiele lat. Niektóre sądy orzekały na korzyść podatników, ale były także wyroki, według których po uchyleniu decyzji pierwszej instancji termin należy liczyć na nowo. Sprawę rozwiązała dopiero właśnie uchylona uchwała NSA.

 

Nowe regulacje stanowią inaczej i dotyczą również sytuacji, w której urzędnicy pomylili się i po uchyleniu decyzji muszą ponownie rozpatrywać sprawę. Podatnikowi będą przez cały czas rosły odsetki od zaległości.

 

PAP, gazetaprawna.pl

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze