"Średni poziom cen hurtowych może wynieść ok. 75 zł za 100 kg, wobec 42 zł w sezonie poprzednim i 70 zł średnio w ostatnim pięcioleciu. Ceny płacone bezpośrednio producentom oscylują obecnie w przedziale 45-60 zł za 100 kg" – piszą analitycy Instytutu.

 

Ceny jednak zależą od regionu. Tradycyjnie najdroższe ziemniaki są w zachodnich i południowo-zachodnich województwach, zaś najtańsze w centralnej i południowo-wschodniej Polsce.

 

Zbiory ziemniaków w 2015 roku wyniosły blisko 6,3 mln ton i były niższe o 1,4 mln ton, czyli 17,9 proc. niż rok wcześniej. Porównując ze średnimi zbiorami z lat 2006-2010 ostanie były mniejsze o ponad 37 proc.

 

"Rynek ziemniaków w Polsce i w innych krajach UE znajduje się pod silną presją popytu, co znajduje odzwierciedlenie w wysokim poziomie cen. (…) W obrocie targowiskowym były od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższe niż przed rokiem, a w obrocie hurtowym wzrosły prawie dwukrotnie" - informuje Instytutu Ekonomiki Rolnictwa w co miesięcznym raporcie.

 

W poniedziałek na największym rynku hurtowym w Polsce w Broniszach koło Warszawy, odmiana irga kosztowała 0,9-1,3 zł za kg, a irys - 1-1,35 zł za kg. Za ziemniaki importowane trzeba zapłacić 1,15-1,33 zł za kg.

 

Zdaniem ekspertów, z powodu spadku zbiorów, aby uzupełnić niedobory na rynku i zapewnić zaopatrzenie zakładów produkujących frytki i chipsy w surowiec, niezbędny będzie import ziemniaków. Może on osiągnąć rekordowy poziom ok. 280 tys. ton.

 

PAP