Stoltenberg podkreślił, że Polska jest zaangażowana w Afganistanie i Kosowie, a także wspiera politycznie Ukrainę.

 

- Od przystąpienia do NATO Polska była bardzo silnym i zaangażowanym sojusznikiem. Dzisiaj setki polskich żołnierzy działają w Afganistanie i w Kosowie - wymieniał Stoltenberg. Dodał, że wspólnie przeprowadzane są ćwiczenia i patrole na lądzie, w powietrzu oraz na morzu.

 

Jak przypomniał, Polska jest również zaangażowana politycznie, poprzez wspieranie partnerów NATO. W tym kontekście wymienił Ukrainę. Według Stoltenberga znaczące jest również zaangażowanie finansowe Polski, która przeznacza na obronność 2 proc. PKB. - 30 proc. z tych 2 proc. to wydatki na nowoczesny sprzęt - podkreślił sekretarz generalny NATO.

 

"Polska jest obecna w NATO i NATO jest obecne w Polsce"

 

- Polska jest naszym kluczowym partnerem w zakresie obronności – przyznał sekretarz generalny NATO. Po spotkaniu z prezydentem wyraził nadzieję, że po szczycie NATO w Warszawie "zobaczymy jeszcze większą obecność Sojuszu w Polsce".

 

- Wszyscy musimy upewnić się, że gdy zakończymy ten szczyt, Sojusz będzie silniejszy i bardziej elastyczny i tak samo jak zawsze oddany wartościom, na których NATO zostało stworzone, tzn. demokracji, wolności jednostki oraz rządom prawa - mówił.

 

"Dialogu z Rosją nie można zaniechać"

 

Andrzej Duda podkreślił też, że "dialogu z Rosją nie można zaniechać".  - Trzeba go prowadzić w relacjach takich, jakimi one są, nie udając, że pewnych kwestii nie dostrzegamy - ocenił. Podkreślał, że w kontekście szczytu NATO w Warszawie trzeba dawać czytelny sygnał, że "drzwi do NATO są otwarte".

 

- Dzisiaj nie możemy mówić o tym, że mamy gdziekolwiek wrogów. Dzisiaj mamy pewne problemy związane z architekturą bezpieczeństwa w naszej części Europy. Ale dziś w tym kontekście także jest potrzebny dialog; myślę tutaj przede wszystkim o dialogu z Rosją, tego dialogu zaniechać nie można-  - mówił prezydent. Dodał, że "ten dialog trzeba prowadzić w relacjach takich, jakimi one są; nie udając tego, że pewnych kwestii nie dostrzegamy". - To między innymi problem przestrzegania prawa międzynarodowego, które jest w moim przekonaniu gwarancją pokoju - podkreślił.

 

Wzmocnienie bezpieczeństwa

 

- Celem szczytu NATO w Warszawie jest wzmocnienie bezpieczeństwa Europy Środkowej, a także południowej flanki Sojuszu – powiedział też Duda. Dodał, że będzie on miał trzy cele, "ma być uniwersalny, ukierunkowany w przyszłość i decyzyjny".

 

Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2016 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Do Polski ma przyjechać ok. 2,5 tys. delegatów, wśród nich szefowie państw i rządów, liderzy ONZ, UE i Banku Światowego. Przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, w której w 1955 r. podpisano Układ Warszawski.

 

PAP, Polsat News, fot. PAP/Jacek Turczyk