Od piątku we Wrocławiu odbywa się szereg festiwali i wydarzeń kulturalnych. Ich kulminacją ma być niedzielne przedstawienie zatytułowane "Przebudzenie". Będzie to opowieść o historii miasta snuta przez cztery duchy - Ducha Wielkich Wyzwań, Innowacji, Odbudowy oraz Ducha Powodzi. Scenerią tego przedstawienia mają być cztery dzielnice miasta oraz rynek.

 

W ciągu nadchodzącego roku zaplanowano m.in. koncert Ennio Morricone w Hali Stulecia, Davida Gilmoura na placu Wolności, występy największych twórców teatru światowego na Olimpiadzie Teatralnej, spotkania z najsłynniejszymi architektami opowiadającymi o budowaniu pięknej Europy na spotkaniach w Muzeum Architektury. Wrocław odwiedzą gwiazdy kina, które przyjada na galę Europejskich Nagród Filmowych. Znani pisarze zaśpiewają hymn książki, a tysiące muzyków zagrają jednocześnie na Stadionie Wrocław podczas "Nocy z Carmen".

 

- Bądźcie nie tylko obserwatorami i uczestnikami tego naszego całorocznego święta, ale i twórcami Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – zachęcał mieszkańców i gości prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.


W programie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 znalazło się ponad 1000 wydarzeń artystycznych: spektakli, koncertów, wystaw, projekcji, happeningów, festiwali, imprez interdyscyplinarnych, ale także dziesiątki projektów społecznych, edukacyjnych i animacyjnych.