Na zamknięciu handlu główny indeks nowojorskiej giełdy Dow Jones stracił 2,4 proc. , a S&P 500 - 2,3 proc. Nasdaq Composite spadł o 2,74 proc.

 

- Wyprzedaż na rynku rozpoczęła się po tym, gdy wzrosły obawy o kondycję gospodarek rozwijających się. Teraz jednak te obawy coraz bardziej dotyczą gospodarki amerykańskiej. Dane na temat sprzedaży detalicznej były bardzo słabe, załamał się również wskaźnik aktywności w regionie Nowego Jorku - ocenił Peter Boockvar, główny analityk w firmie The Lindsey Group.

 

Produkcja przemysłowa w USA w grudniu spadła o 0,4 proc.w ujęciu miesiąc do miesiąca. Analitycy spodziewali się spadku o 0,2 proc.

Taniała też ropa naftowa. Ceny zarówno europejskiej odmiany Brent, jak i WTI spadły poniżej poziomu 30 dolarów za baryłkę co jest nowym rocznym minimum.

 

Ropa jest wyprzedawana w oczekiwaniu na decyzję Międzynarodowej Agencja Energii Atomowej w sprawie Iranu. W weekend spodziewany jest raport potwierdzający, że Teheran realizuje ustalenia w sprawie programu atomowego. Da to zielone światło dla realnego zniesienia sankcji gospodarczych przez Zachód wobec tego kraju, a Iran jest jednym z największych producentów ropy naftowej.

 

PAP