Satelita Biełintersat-1 ma przekazywać sygnał radiowy i telewizyjny oraz zapewniać dostęp do internetu. Przewidziano, że okres jego pracy potrwa 15 lat.

 

"Sputnik wyniesiony na orbitę przez chińską rakietę stanowi kluczowy element narodowego systemu łączności satelitarnej i informacyjnej Republiki Białoruś. Projekt ten ma dla naszego kraju ogromne znaczenie innowacyjne, gospodarcze, społeczne i polityczne" - oświadczył Aleksandr Łukaszenka w liście do prezydenta Chin Xi Jinpinga.

 

Wyraził też nadzieję, że dalsza współpraca nad rozwijaniem kosmicznych technologii pozwoli obu krajom poszerzyć możliwości w sferze usług telekomunikacyjnych.

 

Prezydent Xi ocenił z kolei, że wystrzelenie satelity jest przejawem wszechstronnego partnerstwa strategicznego między dwoma krajami i wyraził nadzieję, że "będzie on sprzyjać rozwojowi białoruskiej gospodarki, wzrostowi dobrobytu narodowego oraz postępowi społecznemu".

 

Dodał, że strona chińska będzie nadal dokładać wysiłków w celu umacniania innowacyjnej współpracy i zacieśniania dwustronnego partnerstwa strategicznego.

 

 

PAP