Według lokalnych mediów, zwierzęta odnaleziono na południowym krańcu wyspy w pobliżu miejscowości Den Hoorn. Akcja ratunkowa, która miała na celu skierować kaszaloty na pełne morze, nie powiodła się i w nocy z wtorku na środę służby morskie zadecydowały o jej zaprzestaniu.

 

Tymczasowo zamknięto fragment plaży, na którym znajdują się zwierzęta. Badacze z Uniwersytetu w Utrechcie zbadają teraz ssaki, aby wyjaśnić okoliczności ich śmierci.

 

Holandia wprowadziła regulacje dotyczące postępowania w przypadku znalezienia martwego wieloryba po tym jak w 2012 roku morze wyrzuciło w pobliżu Texel innego martwego olbrzyma. Zgodnie z tymi przepisami akcję ratunkową przerywa się 12 godzin po wyrzuceniu zwierzęcia na brzeg.

 

W tym samym czasie sześć martwych wielorybów, woda wyrzuciła na brzeg w Niemczech. Organizacja Ecomare zapowiedziała, że będzie obserwować kaszaloty, aby można było w porę zawrócić je do wody.

 

Pojawienie się kaszalotów w Morzu Północnym jest nietypowe. Zdaniem biologów morskich ssaki nie miały szans na przeżycie w tak płytkich wodach przybrzeżnych.

 

nltimes.nl, fakty.nl