Breivik został zatrzymany w Niemczech dwa lata przed zamachami. Miał elementy broni i amunicję

Świat
Breivik został zatrzymany w Niemczech dwa lata przed zamachami. Miał elementy broni i amunicję
Flickr/Day Donaldson/CC BY 2.0

Anders Breivik został zatrzymany podczas rutynowej kontroli przez niemiecką policję już w 2009 roku, dwa lata przed masakrą, której dokonał w Norwegii. Miał przy sobie amunicję i części uzbrojenia, ale te informacje nigdy nie dotarły do norweskiej policji. Ujawnił to niemiecki dokumentalista Daniel Harrich.

Breivika zatrzymano w 2009 roku w pobliżu miasta Wetzlar na północ od Frankfurtu. Skonfiskowano mu amunicję oraz elementy broni.

 

 - 3,5 roku temu otrzymałem wiadomość, że niemieckie władze niemal złapały Breivika w 2009 roku - powiedział Daniel Harrich, który od  lat zajmuje się sprawą nielegalnego handlu bronią w Europie.

 

Informację o zatrzymaniu ujawnił on w swoim najnowszym filmie, "Broń Terroru", który pokazała telewizja Arte.

 

Masakra w Oslo oraz na wyspie Utöya

 

22 lipca 2011 roku Anders Breivik podłożył bombę pod siedzibą rządu w Oslo. Niecałe dwie godziny później otworzył ogień do uczestników obozu młodzieżówki współrządzącej Partii Pracy na wyspie Utöya. W sumie zabił 77 osób. Ówczesny premier Norwegii Jens Stoltenberg nazwał zamachy "tragedią narodową i najgorszą zbrodnią od czasu drugiej wojny światowej".

 

Breivik został skazany na 21 lat więzienia - najwyższą karę, jaką przewiduje norweskie prawo. Sędziowie mają jednak możliwość nieograniczonego przedłużania wyroku, jeśli Breivik nadal będzie uznawany za zagrożenie dla społeczeństwa.

 

Pozwał państwo norweskie

 

W lipcu 2015 roku świat obiegła informacja, że Breivik pozwał państwo norweskie za łamanie praw człowieka. Jest niezadowolony z warunków panujących w więzieniu. 36-latkowi nie podoba się, że jest izolowany od pozostałych osadzonych.  

 

Wcześniej, w 2014 roku, Breivik wysłał list do władz więzienia, w którym narzekał na "niehumanitarne" warunki - niskie kieszonkowe oraz brak komunikacji ze światem. Domagał się konsoli do gier oraz możliwości korespondencji ze swoimi zwolennikami. Wyznał, że planuje założyć partię polityczną.

 

www.thelocal.no

ml/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze