Autorzy opublikowanego w czwartek raportu "The Global Risks Report 2016", opartego na wskazaniach 750 ekspertów związanych z szwajcarską organizacją, podkreślili, że globalizacja osiągnęła już taki poziom, iż pojawienie się jednego ryzyka pociąga za sobą kolejne, potencjalnie powodując poważny kryzys.

 

- Kryzys związany z uchodźcami w Europie oraz ataki terrorystyczne doprowadziły do najwyższego poziomu politycznej niestabilności od czasów Zimnej Wojny - powiedział John Drzik z firmy doradczej Marsh & McLennan, która współtworzyła raport. - Świat jest fundamentalnie bardziej niebezpieczny i niestabilny niż rok temu - dodał.

 

Po raz pierwszy od 2011 roku wśród pięciu najbardziej prawdopodobnych zagrożeń nie ma wahań rynków finansowych. W zamian za to zwrócono uwagę m.in. na ryzyko związane z użyciem broni masowego rażenia, kryzysem dostępu do wody i radykalnymi zmianami cen na rynku energii.

 

Eksperci pytani o zagrożenia dla rozwoju biznesu w Polsce wskazywali na ryzyko konfliktu międzynarodowego (79 proc. odpowiedzi), a następnie na problemy na rynku pracy (42 proc.), kryzys fiskalny (40 proc.) i kłopoty rynku finansowego (35 proc.).

 

Raport został opublikowany na niespełna dwa tygodnie przed corocznym Światowym Forum Ekonomicznym, odbywającym się w szwajcarskim górskim kurorcie Davos. Zgromadzeni tam światowi liderzy polityki, biznesu i nauki będą - jak co roku - dyskutować o wyzwaniach, stojących w tym roku przed światem.

 

PAP